KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2016 KPSS Önlisans Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

KPSS, devlet bünyesinde memur olarak çalışmak isteyenlerin girmesi zorunlu olan bir sınavdır.

Önlisans mezunlarının veya mezun durumda olanların bu sene 9 Ağustos ile 24 Ağustos tarihleri arasında başvurusu yapabileceği KPSS, ortaöğretim öğrencileri için 23 Ekim’de, ön lisans mezunları için 22 Ekim’de gerçekleşecek. Lise (Ortaöğretim) ve Önlisans bünyesindeki DHBT’ye (Din Hizmetleri Bilgi Testi) başvurmak isteyenler ise başvurularını yine aynı tarihler arasında yapmalıdır. DHBT, 6 Kasım 2016’da gerçekleşecektir.

KPSS 2016 Önlisans Düzeyi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

KPSS Önlisans Düzeyi Sınavına Kimler Başvurabilir?

KPSS Önlisans ile Lise düzeyi sınavlarına, 31 Mart 2016’dan itibaren bir lisans programından mezun olmamış; ön lisans veya ortaöğretim mezunları ve mezun olabilecek kişiler başvurabilir. 31 Mart’tan önce bir lisans programından mezun olmuş biri KPSS’nin ortaöğretim ve ön lisans düzeyi sınavlarına katılamaz fakat 31 Mart’tan önce bir lisans programında bulunan yalnız mezun olmayan kişiler sınava başvuru yapabilir ve sınav sonucuna göre KPSS tercih yapabilir.

KPSS 2016 Ortaöğretim, Önlisans Sınav Sonuçları Açıklanma Tarihi

Ekim ayında düzenlenecek ortaöğretim ve önlisans düzeyi KPSS sonuçları, ÖSYM tarafından takvimde bir değişiklik yapılmazsa, 10 Kasım 2016’da açıklanması bekleniyor. Din hizmetleri alanında yerleştirme isteyen orta öğretim ve ön lisans düzeyinde başvuranlar için DHBT sonuçlarının ise 17 Kasım 2016’da açıklanacağı açıklandı. Tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağı şu an için belli olmasa da, ÖSYM’nin yapacağı bir açıklamanın akabinde, sitemizde bu konu hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.