KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2016 KPSS Sürecinde Merak Edilen Sorular ve Cevapları

1

Kamu kurumlarına atanmak isteyenler için her yıl düzenlenen KPSS sınavı konusunda KPSS ne zaman, başvurular ne zaman, atamalar ne zaman gibi soruların yanıtlarına bu konudan ulaşabilirsiniz.

KPSS B Grubu atamaları için yapılan sınav bu sene gerçekleştirilecek ve iki senede bir yapılan sınav lisans mezunları için ayrı ön lisans Ortaöğretim mezunları için ayrı yapılacak. 2016 KPSS ilk olarak lisans mezunları için gerçekleştirilecek ve bu sınav 22 Mayıs 2016 tarihinde Eğitim Fakültesi mezunlarının da katılımı ile yapıldı. Öğretmen adaylarını daha sonra kendileri için düzenlenecek alan sınavına girecekler.

2016 KPSS Sürecinde Merak Edilen Sorular ve Cevapları

ÖSYM tarafından Merkezi atama usulü ile kamu kurumlarına yapılacak olan atamaların sınavı ise önlisans mezunları ve ortaöğretim mezunları için Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilecek. 2016 KPSS önlisans sınavı için ve ortaöğretim sınavı için KPSS başvuru süreci 9-24 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Başvurulardan sonra 22 Ekim Cumartesi günü ortaöğretim mezunlarının gireceği sınav gerçekleştirilecek. 23 Ekim Pazar günü de önlisans mezunlarının gireceği sınav yapılacak. Böylece 2016 KPSS sınav süreci tamamlanmış olacak.

20 Ağustos tarihinde düzenlenen alan sınavı sonrasında ise öğretmen adayları atamalar için Eylül ayını sabırla bekleyecekler. Eylül ayı içerisinde de öğretmen atamaları gerçekleştirilecek ve bu atamalar için Milli Eğitim Bakanlığı kadroları, kadro dağılımını açıkladı. Yaklaşık olarak 15 bin öğretmen ataması yapılacağı bakanlık tarafından duyuruldu. Ön lisans ve ortaöğretim mezunlarının girdiği sınavlardan sonra atamalar Kasım ayı içerisinde yapılacaktır.

KPSS sonuçlarının ise sınavdan sonraki 30 gün içinde açıklanması bekleniyor. ÖSYM’nin yapacağı merkezi atamalar ilk kez Kasım ayında (lisans düzeyi için) adaylardan KPSS tercihleri alınarak yapılacak. Adaylar tercih yaparken KPSS P3, KPSS P93 ve KPSS P94 puanlarını kullanacaklar.

1 yorum
  1. rıza diyor

    Kpssden en az kaç puan almam gerekiyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.