KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2017 KPSS Lisans Ne Zaman Yapılacak?

0

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği KPSS Lisans sınavı ülkemizde her yıl olarak düzenli şekilde 4 yıllık üniversite mezunlarının girmesi için yapılan genel bir sınav sistemidir.

2017 lisans kpss’ye son sınıf öğrencileri ve mezun olan adaylar girme hakkına sahiptir. Kpss lisans düzeyindeki öğrencilerin bir kamu kuruluşuna atanabilmeleri için yapılan bir sınav olup yüksek puan alanların atanma şansı daha çok olmaktadır.

2017 KPSS Lisans Ne Zaman Yapılacak?

2017 Kpss Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2017 lisans kpss ne zaman yapılacağı konusunda henüz net bir açıklama ÖSYM tarafından yapılmamıştır. Fakat her yıl genelde mayıs ya da haziran aylarında kpss lisans düzeyi sınavı yapılmaktadır.

Kpss sınavı yapılması hususunda yetkili tek kurum Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani ÖSYM’dir. Kpss lisans düzeyinde sınavlar farklı alanlarda yapılmaktadır. Genel ve branşa yönelik yapılan sınav aynı zaman tarihlerinde yapılmaktadır. Her düzeyde lisans öğrencisinin girebileceği genel yetenek ve genel kültürden oluşan sınav sabah oturumunda gerçekleştirilmektedir. Mesleğe yönelik olan branş sınavları ise ikinci oturumda öğleden sonra yapılmaktadır.

2017 Kpss Sınav Müracaatları Nasıl Yapılmaktadır?

2017 Kpss lisans sınavı müracaatları belirlenen başvuru tarihlerinde ÖSYM sınav merkezlerine şahsen yapılmaktadır. ÖSYM sınav merkezleri ülkemizde hemen hemen her il ve ilçede bulunmaktadır. Kimlik belgesi, mezuniyet belgesi ile sınav merkezlerine gidilerek kayıt yaptırılması ve kayıt esnasında yetkilinin resim çekmesi şarttır. Veya internet üzerinden, ÖSYM’nin resmi sitesinden adaylar kendileri kayıt yapabilmektedir. Kayıtlar yapıldıktan sonra ÖSYM tarafından belirlenen tarihte Kpss lisans sınavı yapılmaktadır.

Sınav girişinde sınava giriş belgesi ve kimlik kartı gereklidir. Son yıllarda kimlik ve sınava giriş belgesi dışında hiçbir şey sınav salonuna alınmamakta, gereken tüm malzemeler (kalem, silgi vs.) sınav salonunda verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.