KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2017 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı Hakkında Bazı Bilgiler

0

Kpss Öğretmenlik alan bilgisi sınavı nedir?

Öğretmenlerin mezun olduktan sonra Kpss’ye girerek aldıkları puanla birlikte hesaplanan, öğretmenin atanması için girmesi gerektiği, öğrenim gördüğü alanın detaylı bilgilerinin sorulduğu sınavdır. Alan bilgisi sınavı tek başına yeterli olmayacağı gibi 2017 Kpss sınavına girmeyenler alan bilgisi sınavına giremezler.

2017 Kpss Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı Hakkında Bazı Bilgiler

Öğretmenlik alan bilgisi sınavına kimler girer?

Öğretmenlik alan bilgisi sınavına, mezun olduğu branşa alan bilgisi sınavı gelmiş olan tüm öğretmenler girer.

Türkiye’de tüm öğretmenler öğretmenlik alan bilgisi sınavına girmezler. Bazı branşlarda alan bilgisi vardır. O branşlar şunlardır: Türkçe öğretmenliği, fen ve teknoloji öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği, fen bilimleri öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği, tarih, coğrafya, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, lise matematik öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, yabancı dil öğretmenlikleri, sınıf öğretmenliği, kimya öğretmenliği, biyoloji öğretmenliği, rehber öğretmen, fizik öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği. Öğretmenlik alan bilgisi sınavına girmeyen bazı branşlar da bulunmaktadır. Bunlar yalnız Kpss sınavı ile atanırlar.

Öğretmenlik alan bilgisi sınavına mezun olmadan girilebilir mi?

Henüz öğrenimini sürdürüp mezun olmayan öğretmen adayları öğretmenlik alan bilgisi sınavına giremezler.

Öğretmenlik alan bilgisi sınavı sonucu oluşan puan türleri nelerdir?

Öğretmenlik alan bilgisi sınavına giren adayların iki puan türü hesaplanmaktadır. Bunlar P10 ve P121 puanlarıdır.

Peki, P10’dan kim, P121’den kim atanır?

P10 puan türü öğretmenlik alan bilgisi sınavına girmeyen diğer öğretmen adayları için atama puanıdır. Bu atama puanı öğretmenlik alan bilgisi sınavına giren adayların da oluşur. Bu puanın oluşumunda genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleri baz alınır.

P121 puan türü öğretmenlik alan bilgisi sınavına giren adaylar için atama puanıdır. P10 puanı ve öğretmenlik alan bilgisi sınavının eklenmesi ile oluşan puandır. Alan bilgisinin katsayısı fazladır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.