KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2017 ÖABT Sınavı Ne Zaman?

0

ÖABT KPSS 2017 şeklinde yapılan aramalar bu yıllarda bu sınava girecek olan öğretmen adaylarının ne kadar çok olduğunu gösteriyor. ÖABT sınavı ne zaman sorusunun cevabını ve bu sınavın ayrıntılarını okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığında sözleşmeli ya da kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen herkes bu sınava girebilir. Bu bir alan sınavı olduğu için tüm dallarda uygulanmaz. Belirli dallar için geçerli olan bu sınava girecek adayların geçerlilik süresinde mezun olmaları gerekiyor. Bu sınavda toplam 50 soru bulunmaktadır.

2017 ÖABT Sınavı Ne Zaman?

ÖABT sınavındaki sorular her alan için ayrı ayrı hazırlanmaktadır. Sınav amacı ise öğretmen adaylarının bilgisini test etmektir. Sınav toplamda 75 dakika sürmektedir. Elbette ÖABT sınavından önce KPSS Genel Yetenek – Genel Kültür sınavına da mutlaka girmek gerekir. ÖABT sınavı ile Genel yetenek – Genel kültür sınavı birlikte değerlendirilerek bir sınav sonucu ortaya çıkmaktadır.

ÖABT, yani açılımı olan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi, 2017 yılında açıklanan tarihe göre 16 Temmuz 2017’de gerçekleşecektir. Sınava giren adaylar ÖSYM’in şu anda hazırlamış olduğu takvime göre 4 Ağustos 2017’de ÖABT sonuçlarını öğrenebilecektir. Sınav tarihlerinin ve sonuçlarının yayınlanmasının, önümüzdeki günlerde ÖSYM tarafından değiştirilerek güncellenebileceğini de unutmamak gerekir.

Sonuçları öğrenmek isteyenler ÖSYM’nin resmi sitesinden kendi T.C. kimlik numaraları ile sisteme giriş yapabilirler. Bu sınavın öğretmenler için en az KPSS kadar önemi vardır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sistemine göre adaylar, KPSS’de yapılan Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavları ile ÖABT sınavının ortalaması hesaplanır. Böylelikle öğretmen adayının atama puanı belirlenmiş olur.

Uzun bir sınav sürecine KPSS ile başlayan adaylar, öğretmenliğe adım atmadan önce son sınav olarak ÖABT’ye girerler. Tüm öğretmen adaylarına başarılar dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.