KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2017 Yılında KPSS İle Memur Alımı Yapılacak Mı?

0

“2017’de KPSS olacak mı?” sorusu pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. 2017’de memur alımlarının azaltılacağı bazı yetkililer tarafından belirtildikten sonra bu soru daha çok önem kazanmaya başladı.

Kamu sektöründe çalışmak isteyen binlerce adayın girdiği Kpss sınavı son derece kapsamlı ve zor bir sınav olduğu kadar yapılan atamalar belli sayılarda gerçekleştirildiği için birçok bakımdan adaylar zorlanmaktadır.

2017 yılında KPSS ile Memur alımı yapılacak mı?

2016 yılında yapılan Kpss sınavı lisans mezunları, önlisans ve ortaöğretim grupları için ayrı tarihlerde yapıldı. Bu adaylar girdikleri sınavlarda kendi alanlarında yarıştıkları kadar genel kültür ve genel yetenek kısmında aynı oranda mücadele ettiler.

2016 Kpss önlisans ve ortaöğretim sonuçlarının da açıklanması ile birlikte 2017 Kpss memur alımı için hükümet düğmeye basacak. Birçok aday uzun bir bekleyişin ardından “Kpss memur alımı olacak mı?” sorusunu sorarak endişelerini dile getirmektedirler.

Öncelikle Kpss 2017 yılı alımlarının yapılabilmesi için önlisans mezunları ile ortaöğretim mezunlarının girdikleri Kpss sınavı ile sonuç ve tercihlerinin sona ermesi gerekmektedir. Sonrasında tercih takvimine göre ÖSYM merkezi alımla 2017 yılında iki genel alım gerçekleştirecektir. Bu alımlar haricinde kurumların kendi açtıkları sınavlar ve mülakatlarla aldıkları açıktan atama memurluk alımları da yapılacaktır.

Gümrük bakanlığı, Orman ve su işleri bakanlığı, Sağlık bakanlığı, Adalet bakanlığı gibi bakanlık bünyesinde de 2017 yılı içerisinde memurluk alımı yapılacak ve bakanlıklar kendi memur ve işçi açıklarını bu şekilde kapatacaklardır. Şu an için bir memurluk ilanının olmaması sınav sonuçlarının beklenmesinden kaynaklanmaktadır. Sonuçlar açıklandıktan sonra tüm bakanlıklar ve kamu kurumları tek tek ilan yayınlayarak 2017 yılı için memurluk ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. Genel olarak alımların büyük bir ihtimalle Ocak ve Şubat aylarında yapılması beklenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.