KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2017 Yılında Ne Kadar Öğretmen Alımı Yapılacak?

0

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından birçok öğretmen açığa alındı. Bununla birlikte açığa alınan öğretmenlerin yerine yeni öğretmenlerin atanması söz konusu oldu. Hükümetin açıklaması doğrultusunda 15 bin öğretmen açığı tespit edildi.

2017’de yapılacak olan bu atamalarda kadro dağılımı görevden alınmaların hangi kadroda olduklarına göre ayarlanacak. Zaten planlı olan Şubat atamasında darbe girişiminden kaynaklanan açıklar kapatılmaya çalışılacak. Şu anda açığı olan okullara öncelik gösterilecek.

2017 Yılında Ne Kadar Öğretmen Alımı Yapılacak?

Peki 2017 yılında ne kadar Öğretmen alımı yapılacak?

Normal şartlarda 2017 öğretmen atamaları Şubat ayı içerisinde ek atamalar ile gerçekleşirdi. Büyük atama ise Ağustos ayında gerçekleşir, bunun üzerine bir sonraki yıl Şubat’ta tekrar ek atama gerçekleşirdi. Ancak darbe girişiminden sonra 2017’de kaç öğretmen alınacak ve öğretmen ataması nasıl yapılacak gibi sorular sorulmaya başlandı.

Henüz resmi bir açıklama olmasa da 2016 yılında KPSS’ye giren adaylar arasından 2017 Şubat’ta ek atama değil ana atama yapılacak. Böylelikle normal durumda ek atamaların yapıldığı bu ayda ilk defa büyük atama olacak. Bunun bir ana atama olmasından dolayı en az 40 bin öğretmenin atanacağı tahmin ediliyor.

Öğretmen açığıyla birlikte neden atamaların hemen yapılmadığı sorusuna ise şu şekilde cevap verebiliriz. MEB Şubat ayında yapacağı atamalardan sonra öğretmenleri 6 aylık eğitime sokup, yeni yıla hazırlamayı planlıyor. Aynı zamanda 2017 yılında çıkartılacak olan yeni bütçeyi kullanması planlıyor. Bu büyük bir atama olacağı için bütçede doğal olarak büyüyor. Böylelikle 2017 yılında bol bol atama yapılması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.