KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2018 KPSS Genel Yetenek Hangi Konular Çıkacak? (Türkçe, Matematik)

0

KPSS sınavı bildiğiniz üzere belirli kamu meslek guruplarına katılımcı kazandırmak için düzenlenen sınavdır.

Bu KPSS sınavında çıkacak konuların öğrenilmesi çalışma düzeneği açısından çok etkilidir. Bizde sizlere bu konuları ileterek çalışma konunuzu netleştireceğiz. Eğer sizler de KPSS sınavına girecekseniz eğer öncelikle gireceğiniz öğretim sınavında çıkacak konular hakkında araştırma yapmalısınız.

2018 KPSS Genel Yetenek Hangi Konular Çıkacak? (Türkçe, Matematik)

Çıkacak konular hakkında bilgi aldıktan sonra geçen yıllarda sınavda çıkacak o konular ile ilgili soruları örnek olarak alabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Yaşadığınız şehirde her kırtasiyede ya da kitapçı istediğiniz konu ile ilgili soruları rahatlıkla bulabilirsiniz rahatlıkla bulabilmeniz işini daha çok kolaylaştıracaktır. İlk olarak diğer sınavlarda yaptığınız gibi KPSS sınavında da kendinize bir sınav planı hazırlamanız gerekmektedir.

Sınav planına başlamadan önce ilk olarak kendinizi ve çevrenizi KPSS sınavını kazanıp meslek sahibi olacağınıza inandırmanız gereklidir. Kendini buna inandırdıktan ve başarı elde edebileceğinize kendinizi hazır hissettikten sonra biraz yoğun bir tempo içerisine girmeniz gerekiyor. Yoğun tempodan kastımız ders çalışma süreciniz ve araştırma sürecinizdir.

En çok merak edilen soru işe 2018 KPSS sınavında çıkacak olan genel yetenek konuları oluyor. Genel yetenek adı üstünde olduğu gibi genel tecrübeler ile alakalıdır. Bu konuda çıkacak sorular kimi zaman basit olsa da kimi zaman zor olabilir.

Genel yetenek konusunu kavrayan dersler ise Türkçe ve matematiktir. Sizlere 2018 KPSS sınavında çıkacak olan genel yetenek adı altındaki Türkçe ve matematik ders konuları hakkında biraz bilgi vererek çalışma potansiyelinizi arttıracağız.

İlk olarak 2018 KPSS lisans sınavında çıkacak olan genel yetenek konuları arasından TÜRKÇE konular;

Sözcükte anlam,
Cümlede anlam,
Paragrafta anlam,
Sözel mantık,
Cümle bilgisi,
Anlatım bozuklukları,
Yazık kuralları,
Noktalama işaretleri,
Paragrafta anlam,
Ses bilgisi,
Yapı bilgisi.

Konuları ağırlıklı olarak genel yetenek konuları arasında Türkçe dersi için çıkacaktır.

Şimdi de genel yetenek dersleri içerisinde yer alan MATEMATİK dersi için çıkacak konulardan bahsedelim. Fakat Matematikten çıkacak konular Türkçe dersine göre biraz fazla;

Tablo ve grafikler
Problemler
Kümeler
Sayısal mantık
Oran ve orantı
İşlem modüler ve aritmetik
Çarpanlara ayırma
Rasyonel sayılar
Üslü sayılar
Köklü sayılar
Denklemler (birinci derece olan)
Kombinasyon olasılık
Bölme, bölünme
Mutlak değer
Temel kavramlar
Asal çarpanlar

Bu konular ve bunlara benzer konular genel yetenek konuları 2018 KPSS matematik dersinde çıkacak olan konulardır. Derslerinize çok iyi çalışmanızı kesinlikle bir program hazırlamanızı önermekteyiz. Hayatımızda olmasa da sınav konularında planlı programlı çalışmalar her zaman olumlu oluyor. Hayalleriniz gerçekleştirmek ve kamu personeli olmak istiyorsanız hiçbir şey için henüz geç kalmış değilsiniz. Bunu biliyor olmanız en önemli etkenler arasında yer alıyor. Şimdiden sınava girecek olan arkadaşlara canı gönülden başarılar diliyor ve yapabileceklerine bizler de inanıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.