KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2018 KPSS Konuları Değişti Mi?

0

Günümüzde memur olmak isteyen kişilerin girdiği bir sınav olan kamu personeli seçme sınavı yani KPSS, B grubu için 2 yılda bir yapılmakta olup, gene 2 yıl geçerliliği olan bir sınavdır.

2018 KPSS Konuları Değişti Mi?

Bu yıl yapılacak olan 2018 KPSS ile ilgili ÖSYM herhangi bir konu ve soru dağılımında değişiklik olmadığını içerik olarak aynı içerik ile devam edeceklerini açıklamıştır. Bu sınav sistemi ile ilgili adayların hiçbir şekilde çalışma programlarını değiştirmemeleri gerektiği, gene aynı şekilde çalışmaya devam etmeleri gerektiği açıklanmıştır. 2018 KPSS ile ilgili çok fazla değişiklik olmadığını açıklayan ÖSYM pek çok konuda adayları bilgilendirmiştir.

KPSS 2018 Ne Zaman?

KPSS 2018 geçen yıllarda olduğu gibi başvuru tarihi için gene Mart ayı seçilmiş olup sınav Mayıs ayında gerçekleşecektir. Adayların sınav sonuçları ise Haziran ayında açıklanacak olup, sadece öğretmen adaylarının sınav sonuçları Temmuz ayına bırakılmıştır. Bunun sebebi ise çok fazla öğretmen adayının bulunmasından kaynaklanmaktadır. 2018 KPSS ne zaman denildiğinde adayları şaşırtacak bir değişiklik olmamıştır.

KPSS gene geçtiğimiz yıllardaki gibi alan ve eğitim bilimleri şeklinde iki oturumdan oluşmakta olup adaylara gene 120 dakika sınav süresi vereceklerdir. KPSS sınav ücretleri ile ilgili henüz bir açıklama yapılmamış olsa da ücretlerin gene geçen yıllardaki gibi alan için 40 TL ve eğitim bilimleri için 60 TL olacağı düşünülmektedir. Fakat bu konu ile alakalı olarak herhangi bir açıklama yapılmadığından dolayı fiyatlarda bir artış da gözlenebilir.

KPPS 2018 Konu ve Soru Dağılımları

KPSS 2018 sınav programında değişiklik olmaması ile birlikte konularda gene aynı tutulmuştur. Her iki yılda bir olduğu gibi bu yılda KPSS soru dağılımları alan için Matematik 27, Geometri 3, Coğrafya 18, Tarih 27, Türkçe 30, Vatandaşlık 9, Genel bilgilendirme 8 soru olacak şekilde bir dağılım mevcuttur. KPSS 2018 çalışma programı ile ilgili olarak da ÖSYM adaylara bir çalışma programı sunmaktadır. Bu çalışma programını adaylar disiplinli ve düzenli bir şekilde uygularlar ise ÖSYM adayların başarılı olabileceklerini düşünmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.