KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2018 KPSS Ne Zaman Yapılacak?

0

Birçok kişinin hayallerinde hayatlarını yaşamaları için onlara maddi imkân veren kamu ya da devlet işlerinin sınavı olan KPSS sınavı 2018 yılında ne zaman yapılacak merakla bekleniyor.

2018 KPSS Ne Zaman Yapılacak?

Düzenli olarak 2 yılda 1 kez yapılan bu sınav sonucunda kimilerinin yüzü gülse de kimilerinin umutları bir sonraki sınava kalıyor. Sınav konuları genellikle kamu işlerinin konuları ile alakalıdır. 2018 KPSS ne zaman yapılacak diye merak edenler için açıklamamızı aşağıdaki satırlarda belirteceğiz. Bildiğiniz üzere KPSS sınavı haziranın son haftası ya da temmuz ayının ilk haftasında yapılmaktadır.

2006 yılında yürürlüğe giren kanunla birlikte KPSS sınavına girenler 3 bölümden oluşuyor bunlar ise ortaöğretim, lisans ve ön lisanlar yürürlüğe giren kanunda ise KPSS sınavına girecek kişilerin sınav tarihleri ve başvuru tarihleri öğrenim durumlarına göre değişmektedir. Ortaöğretim olanlar ya da ön lisans olanlar KPSS/2 sınavına girmektedirler. Lisans olanlar ise yani 4 yıllık üniversite hayatı geçmiş olanlar KPSS/1 sınavına girmektedirler.

2018 KPSS ne zaman yapılacak diye öğrenim durumuna göre yapılacak olan KPSS/1 ya da KPSS/2 sınavına girecekler bu konu üzerinde derin bir araştırma yapmaktalar. KPSS sınavının 2018 yılında ne zaman yapılacağı merak konusu olmuş durumda ne zaman başvuru yapılacağı da merak edilen ve sıkça araştırılan sorular arasında yer alıyor. KPSS sınav sonuçları sınav tarihinde itibaren yaklaşık 2 yıl kadar geçerlidir.

Normal sınavlar gibi KPSS sınavları da hafta sonu olmak üzere cumartesi ve Pazar günleri oturumlar şeklinde yapılmaktadır. KPSS sınavına sadece meslek edinmek için değil kamu görevlisi olanların mesleklerinde terfi etmeleri için de başvuru yapılmaktadır. 2018 KPSS ne zaman yapılacak diye soranlara ise işte bakanlık tarafından açıklanan sınav tarihleri.

KPSS lisans sınav başvuru tarihleri mart ayından itibaren başlayacaktır. Sınav ise mayıs ayında gerçekleşecektir. Diğer ortaöğretim ve ön lisans sınavları da aynı şekilde başvurular mart ayında olup sınavlar mayıs ayında gerçekleşecektir. Sınav sonuçları ise haziran ayında alınacaktır. Branşınız ya da bölümünüzle ilgili yapılacak atamalı meslekler için detaylı bilgileri derin bir araştırma yaparak da bulabilirsiniz.

KPSS sınavında güzel puan alıp iyi yerlere yerleşmek istiyorsanız. Bu sınavı küçümsememeniz gereklidir. Çünkü bu sınavdan alacağınız sonuçlar karşısında eğer kriterleriniz uyuyorsa belirlenen meslek gruplarından herhangi birine sahip olabilirsiniz. Hayallerinizdeki mesleği yapmak, kariyer sahibi olmak ya da fazla maaş almak artık hayallerinizde olmasın.

KPSS SINAV TAKVİMİ

2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)

Ekim 2018 / Ağustos 2018

2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi)

Ekim 2018 / Ağustos 2018

2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

Kasım 2018

KPSS Lisans Düzeyi Başvuru:
Mart 2018

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Düzeyi Başvuru:
Ağustos 2018

DHBT Başvuru:
Eylül 2018

Hedefleriniz ne kadar büyük olursa o kadar çok başarı elde etmiş olursunuz. Sıkı bir tempo çalışması ile KPSS sınavına girdiğinizde başarılı sonuçlar elde etmeniz hiç de zor olmayacaktır. Genel kültür ağırlıklı olan sınav soruları hakkında biraz çalışmanız sizleri hem bilgilendirmek hem de puan kazanmanıza sebep olacaktır. Şimdiden KPSS sınavına girecek arkadaşlara başarılar diliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.