KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

2018 KPSS’de Neler Değişti?

0

Kamu personeli seçme sınavı lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için düzenlenen memuriyet sınavı olup 2 yılda bir yapılmaktadır. Bu sınav mezunların alanlarına göre tercih yapabileceği bir sınavdır.

2018 KPSS'de Neler Değişti?

Adayların sınav sonuçlarının 2 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Bu sınav ile ilgili bu yıl ne gibi değişikliklerin olacağı adaylar tarafından merak konusudur. ÖSYM bu konu ile ilgili olarak 2018 KPSS konuları ve içeriğinin değişmediğini aynı şekilde geçtiğimiz yıllardaki gibi adayların sınava çalışması gerektiğini duyurmuştur.

KPSS 2018 Sınav Sistemi Değişti Mi?

KPSS 2018 ücretleri ile ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmasa da geçen yılardaki gibi sınav ücretlerinin alan için 40 TL, eğitim bilimlerinin 60 TL olacağı düşünülmektedir. Henüz bir açıklama yapılmadığından dolayı bu ücretlendirme de artış da görebiliriz.

2018 KPSS Ne zaman en çok merak edilen konulardan biri olup, sınav başvurularının Mart ayında olacağı duyurulmuştur. Sınavlar ise Mayıs ayında olacak ve Haziranda sonuçlar açıklanacaktır. Bu sınav programı ile ilgili sadece öğretmen adayları için sınav sonuçları Temmuz ayında açıklanacaktır. Bunun sebebi ise öğretmen adaylarının çok fazla sayıda olmasından dolayı böyle bir tarih uzatması uygulanmıştır.

KPSS 2018 Sınav Soru Dağılımları Nasıl?

KPSS sınavı ile ilgili herhangi bir içerik ve konu değişikliği olmadığı gibi ÖSYM soru dağılımı ve konu içeriklerini sitesinde yayınlamıştır. KPSS 2018 soru dağılımları alan için Matematik 27, Geometri 3, Türkçe 30, Coğrafya 18, Tarih 27, Vatandaşlık 9, Güncel bilgiler 6 şeklinde soru dağılımları yapılmaktadır. ÖSYM soru dağılımları ve konu dağılımları dışında ayrıca sizlere bir sınav çalışma programı sunulmaktadır. Adaylar bu sınava çalışma programı ile KPSS 2018’e çalışabilirler.

ÖSYM adayların düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışırlar ise bu program ile sınavda başarı sağlayacaklarını açıklamıştır. Sınav soru dağılımlarına göre de adaylar kendilerine uygun bir program çıkartabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.