KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

Kamu Çalışanı Olmak İçin Bir Adım: KPSS

0

Günümüzde üniversitelerin önlisans bölümünden mezun olanlar, liseyi bitirdikten sonra bir üniversiteye yerleşemeyenler veya “mezun durumda olanlar” için KPSS kurtarıcı bir sınav ve bir anlamda umut kapısıdır.

Bilindiği gibi iki senede bir gerçekleşen ortaöğretim ve önlisans Kamu Personeli Seçme Sınavına yüz binlerce kişi katılıyor. Ülkemizde özel sektördeki çalışma koşulları malumken, bir kamu kuruluşunda çalışmak, rahat bir yaşamı ifade etmekte, bu sonuç ise kaçınılmaz olmaktadır.

Kamu Çalışanı Olmak İçin Bir Adım: KPSS

Başvuru Süreci

ÖSYM tarafından gerçekleşen her sınavda olduğu gibi ortaöğretim ve önlisans mezunları için gerçekleştirilen sınavda KPSS başvurusu yapmanız gerekli. 2016 yılı için düzenlenecek sınavların başvuru tarihi 9 Ağustos’ta başlıyor ve 24 Ağustos’ta sona eriyor. Başvuru süresince gerekli formları doldurup başvuru ücretini de ödemeniz gerekmekte. Bu işlemlerin birçoğunu sanal ortamdan gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuçlar ve Tercih İşlemleri

10 Kasım’da açıklanacak olan Önlisans ve Lise KPSS sonuçları birçok kişi için yeni umut ve birçok kişi için de hayal kırıklığı olacak belki de. KPSS oldukça belirleyici bir sınavdır. KPSS için açılmış birçok dershane, etüt merkezi bulunmakta. Genel kültür ve genel yetenek sınavlarıyla ilgili yüzlerce kitap bulabilir, geçmiş senelerin sorulanı çözerek sınava hazırlanmaya çalışabilirsiniz. Sınav sonucunuz geldikten sonra ÖSYM tercih kılavuzunu dikkatlice incelemeli ve tercihlerinizi yapmalısınız. Tercihler de başvurular gibi internet üzerinden yapılmaktadır. Yerleştirmede sınavına girilen öğretim düzeyi dikkate alınır. Sınav da başarılı olmanız tercihlerinize her zaman ulaşabileceğiniz anlamına gelmez. Bu yüzden KPSS tercihleri sınav kadar önemli bir nitelik taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.