KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS 2016 Lise ve Önlisans Tercihleri

0

KPSS 2016 Lise ve Önlisans Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

2016 KPSS’de Lise (Ortaöğretim) ve Önlisans için KPSS başvuruları 9 Ağustos ve 24 Ağustos arasında yapılacak, sınav ise 22 ve 23 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. Her ne kadar sınav bir eleyici unsur olsa da sınav sonrası da oldukça önem taşımaktadır. Yapacağınız tercih sizi diğer adaylardan öne geçirebilir veya geriye düşürebilir. Bu yüzden tercih sırasında çok dikkatli olunmalıdır.

KPSS 2016 Lise ve Önlisans Tercihleri

Ortaöğretim ve Önlisans Düzeyinden Sınava Girecekler Nasıl Tercih Yapmalı?

Öncelikle adaylar tercihlerini ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden şifre alarak yapabilmektedir. Aday kendisine ait şifreyle sınav bilgilerine ve sonuçlarına ulaşır. Adaylar tercihlerini sıralamaya koyarak gerçekleştirir. B grubu kadro alımında önlisans için KPSSP93, ortaöğrenim için KPSSP94 puanı kullanılır.

Sıralamada üst sıralarda bulunan tercihler adayın atanmayı istediği ilk kadrolardır. Sıralamada birden fazla kişi aynı yeri yazmışsa puanı yüksek olan o atamayı kazanır. Bu yüzden tercihimiz sadece bizim sonucumuza değil başkalarının sonucuna da bağlıdır. Örneğin, az atama alan ve çok tercih edilen bir yer için puan oldukça yüksek olacaktır. Bunun tam tersi durumlar da geçerlidir. Eğer bir bölge çok atama alıyor ve az tercih ediliyorsa buranın puanı düşecektir. Liste tamamladıktan sonra KPSS başvurusu bitirilebilir.

2016 KPSS Başvuruları

Önlisans ve lise düzeyinden sınava girecek olanlar için 10 Kasım 2016 tarihinde KPSS sonuçları açıklanacaktır. Fakat henüz ÖSYM önlisans ve ortaöğretim düzeyleri için bir tercih kılavuzu yayınlamamıştır. Bu yüzden 2016 KPSS tercihlerinin ne zaman başlayacağı şimdilik belli değildir.

ÖSYM tarafından bu konuda bir açıklama geldiği an, sitemizden detaylı olarak haberleri öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.