KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS 2016 Ortaöğretim (Lise) Sınavı Ne Zaman?

1

2016 yılında Ortaöğretim (Lise) düzeyinden Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ye girecek olan memur adayları için sınav tarihi belli oldu.

ÖSYM’nin resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre Ortaöğretim mezunlarının gireceği 2016 KPSS sınavı 23 Ekim 2016‘da gerçekleştirilecek. Lise mezunları veya lise’den 2 yıl içinde mezun olacak olanlar bu sınava girebilecektir. Bilindiği gibi, lise düzeyinde KPSS sınavı, aynı önlisans düzeyinde olduğu gibi 2 yılda bir defa yapılmaktadır. Çift yıllarda yapılan Lise düzeyi KPSS sınavına, şu anda mezun olmayan son sınıf öğrencileri de girebilir.

KPSS 2016 Ortaöğretim (Lise) Sınavı Ne Zaman?

Başvuru ve Sınav Tarihleri

Lise düzeyi 2016 KPSS sınavı için 9-24 Ağustos tarihleri arasında başvurular alınacak ve daha sonra 23 Ekim 2016’da sınav yapılacaktır. Sonuçlar ise, önlisans düzeyi sınavıyla aynı gün, yani 10 Kasım’da açıklanacak. Bu dönemde gerek sınav takviminin, gerekse ÖSYM’nin duyurularının hassasiyetle takip edilmesi gerekmektedir.

1 yorum
  1. Hamdi YALÇIN diyor

    İlgili ve Yetkililerin Dikkatine,

    Diger pek çok kuruma KPSS’den alınan puanla merkezi sistemle doğrudan atama yapılabilir; bu durumda en yüksek puan alan adayın doğrudan atama yapılması hakkaniyetli olacaktır. Ancak Adli teşkilatlara alınacak personel seçimlerinde 90 ve hatta daha yüksek puan alan bir genç bilgisayar sınavlarında yeterli başarıyı gösterememekte, aksine 60 puan alan bir genç çok rahat bilgisayar kullanma ve yazışmalarda en üst sıralarda yer alabilir ve en çok kelimeyi yazabilir. Onun için KPSS’den 60 puan alan tüm gençlerin bu sınavlara katılmaları bu teşkilata alınacak kaliteyi artıracak ve tüm bu maratona katılanlar arasından hakkaniyetli bir alım yapılmış olacaktır. KPSS ‘den yüksek puan alan bir adayın sadece merkezi sistemle memur alan kamu kurumlarına yerleştirmesi en doğru olanıdır. Ancak bilgisayarla uygulama sınavı yapan adli teşkilat için KPSS’na girmiş olması yeterli kabul edilmeli ve aslolan çok iyi bilgisayar kullanabilen ve en çok kelimeyi doğru bir şekilde yazabilmeleri esas alınmalıdır. Kamuda görev almak isteyen, anlama ve bilgisayar yazma kabiliyeti yüksek ve kendisine güvenen ve en çok kelimeyi bilgisayarla çok hızlı yazarım diyen, tüm gençlere Adalet Bakanlığının kapılarını kapatmamasını ve bu maratona katılmak isteyen tüm gençlerin uygulama sınavlarına alınmasını dilerim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.