KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS 2016 Ortaöğretim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

0

3.5 milyon kişinin girdiği 2016 KPSS Ortaöğretim sınavı bilindiği gibi bir rekora imza atmıştı. Bugüne kadar ÖSYM’nin yaptığı sınavlar arasında en yoğun katılımlısı olan bu sınava girenler, şimdi merakla sonuçları öğrenmeyi bekliyor.

Sonuçların açıklanması için gözler ÖSYM’ye çevrilmişken, kurumun sınav prosedürü nasıl işlemektedir? Türkçe ve tarih soruları sınava damgasını vururken, sınava girenler genel olarak sınavın oldukça zor geçtiğini söyledi.

KPSS 2016 Ortaöğretim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

15 Temmuz Darbe Girişimi KPSS’ye damgasını vurdu

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimi sorusu, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda en dikkat çeken sorulardan bir tanesiydi. Darbeyi önleyen en önemli isimlerden Şehit Ömer Halisdemir üzerine kurum bir soru hazırladı: “Hangi üniversitenin ismi Ömer Halisdemir olarak değiştirildi? Birçok insan sorunun cevabını “Niğde” olarak cevap verdi. Darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde Üniversitesi’nin yeni adını “Şehit Ömer Halisdemir Üniversitesi” olarak değiştirdiklerini açıklamıştı.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yaptığı sınav sonrası sonuçlar ne zaman açıklanacak sorusu gündemde yerini alırken, kurumun sınav takvimine bakıldığında sonuçlar 15-22 gün için açıklandığı gözükmektedir. Gün sayısı sınava giren kişi sayısı ile orantılı olduğundan ötürü sonuçların açıklanması 22 günü geçebilir.

Standart olarak sonuçların açıklanma tarihi olasılık olarak: 5 Aralık 2016 ile 12 Aralık 2016 olarak gözükmekte. 3.5 milyon kişinin girdiği sınavı baz alırsak, sonuçların geç açıklanma durumu söz konusu.

Tercih durumu

Sonuçların açıklanmasından sonra Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, tercih işlemlerine başlayacak. Tercih işlemlerinde herhangi bir ücret ödenmeyecek. Önlisans sınavına giren adayların da tercihleri beklemesinden ötürü tercih işlemleri bütün olarak yapılması bekleniyor. Kılavuz üzerinden yapılacak olan işlemler, kurumların açacağı kadroya göre şekil alacaktır.

Önemli bilgi: Sorular ve cevaplar çoğaltılamaz, kurumun sitesi haricinde başka bir yerde yayınlanamaz. Sonuçlar ise sınava girenlerin adresine gönderilmeyecektir. Sonuçlar, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin sitesinde yayımlanacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.