KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS 2018 Soruları ve Konuları

0

İyi bir meslek sahibi olmak istiyorsanız ve kamuda yer almak istiyorsanız çok çalışmanız ve gayret göstermeniz gereken sınavlardan birisi de KPSS sınavıdır. KPSS sınavı ortaöğretim, Ön lisans ve lisans olarak hazırlanmaktadır.

KPSS 2018 Soruları ve Konuları

İlköğretim sonrasında okuluna devam eden ya da okul yaşındaki her birey KPSS sınavına girebilmektedir.

KPSS Ortaöğretim Nedir?

KPSS memur olmak isteyen ve kamu da çalışmak isteyenler için hazırlanan bir sınavdır. KPSS ortaöğretim sınavına lise 2. 3. 4. Sınıflar ve aynı zamanda lise mezunu olanlar girebilir. KPSS sınavı her 2 yılda bir yapılmakta ve yapıldığı yer yılda birçok öğrenci ya da kişilerin ilgisine uğramaktadır. Şimdi de KPSS ortaöğretim konularını sizlere bilgilendirmek amacı ile bahsedelim. İlk olarak toplamda 60 adet soru sorulacaktır bu sorulardan en fazla sorusu olan ders Türkçe dersidir.

Matematik ve geometri dersleri de toplam 30 olmak üzere soru haline getirilmiştir. KPSS 2018 soruları ve konuları olarak Türkçe ders konuları şunlardır. Sözcük bilgisinde 3 soru, dil bilgisinden 3 soru, anlatım bozukluklarından 3 soru, okuduğunu anlama konusunda 15 soru, yazım ve noktalama olarak 2 soru şeklinde sorular dağıtılmıştır.

Matematik dersi konu dağılımları ise sayılarla işlem yapmadan 6 soru, matematiksel ilişkilerden yararlanma konusundan 6 soru, klasik problem çözmeden 12 soru, geometri temek bilgiler konusunda 3 soru, tablo ve grafik konusunda da 3 soru şeklinde KPSS 2018 soruları ve konuları açıklanmıştır.

KPSS Önlisans nedir?

Üniversitede herhangi bir bölümü 2 yıllık bitirmiş olanlar KPSS ön lisans sınavına girebilmektedirler. KPSS 2018 soruları ve konuları ön lisans için şu şekilde hazırlanmıştır. 30 tane Türkçe sorusu. 30 tane matematik ve geometri olarak 30 soru içerisinde 60 soru sorulmaktadır. Türkçe soruları içerisinde konu olarak dağılmıştır. Aynı şekilde matematik ve geometri konuları da içerisinde konu olarak dağılmıştır.

KPSS Lisans Nedir?

2018 yılında lisans olarak KPSS sınavına girecek kişiler ana konuları genel kültür ve genel yetenek olmak üzere konu başı 60 sorudan 120 soru sorulacaktır.

KPSS 2018 soruları ve konuları olarak lisans için hazırlanan konu dersleri Türkçe, matematik, geometri, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler olarak hazırlanmıştır. KPSS 2018 soru ve konuları bu şekilde hazırlanmıştır. Fakat herhangi bir değişim olup olmayacağının konusunda bir bilgi yoktur. Eğer siz de kamu çalışanı olmak istiyorsanız KPSS sınavına kesinlikle hazırlanmış olmanız gerekmektedir.

İlk olarak yapacağınız tabiki de geçen yıllarda düzenlenen KPSS sınavlarının soruları ve konuları hakkında analiz yapmak olmalıdır. Sizler de kendiniz KPSS sorularına yönelik ya da benzer sorular yaparak kendinizi sınav yapabilirsiniz. KPSS sınavına girmeden yaklaşık 3-4 ay öncesinde tempolu bir şekilde çalışma yapmanız sizlere başarıyı getirecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.