KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS A Grubuna Nasıl Çalışılmalıdır?

0

Devlet memuru olma hayaliyle KPSS sınavına giren adaylar için sınav, A ve B grubu olarak ikiye ayrılır.

KPSS A Grubu, genelde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bitirenlerin Kaymakamlık, Maliye Müfettiş Yardımcılığı, Uzman veya Uzman Yardımcılığı gibi alanlarda atamalarının yapılabilmesi için girmeleri gereken sınav grubudur.

Kpss A Grubuna Nasıl Çalışılmalıdır?

Kurum için KPSS A Grubundan yeterli puanı alan kişiler bir de kurum tarafından açılan sınavda başarı göstermelidir. KPSS B Grubu sınavı ise ataması ÖSYM merkezi sistem aracılığıyla yapılan kadrolar için gerçekleştirilir.

A Grubu Sınavında Hangi Derslerden Sorular Çıkar?

A Grubu sınavı, her sene açılan kadroların düşük olması ve İİBF mezunu sayısının artmasını göz önüne aldığımızda oldukça yüksek netlerin alınması gereken bir sınav oluyor. Bu sebeple sınava girecek kişilerin sistemli bir şekilde çalışması gereken zor bir sınavdır.

Memur adaylarının genel kültür ve genel yetenek testlerinin yanında yüksek net yapması gereken alan bilgisi testi şu derslerden oluşur: İktisat, İşletme, Maliye, Hukuk, Muhasebe, İstatistik, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, Uluslararası İlişkiler.

KPSS A Grubu Sınavına Nasıl Çalışılmalı?

Her sınav için geçerli olan genel başarı kriterleri bu alan için de geçerlidir. Gerekli kaynaklar temin edildikten sonra düzenli ve sıkı bir çalışma, başarının kapısını açacaktır. Tüm testler için geçmiş yılların soruları iyice incelenmeli, çözümlerine bakılmalı, ne tarz soruların çıktığı belirlenmelidir.

Sınava giren çoğu aday Maliye testinde yüksek net yapmaktadır. Çok zor olmayan bu testte rakipler arasında geri kalmamak adına soru kaçırmamaya çalışılmalıdır. Muhasebe ve iktisat, adayları en çok zorlayan testlerdir. Bu alanda başarının sırrı grafik yorumlamalarını iyi yapmaktır. Hukuk da netlerin çok yüksek olmadığı testlerdir. Bu testin başarı anahtarı da konuların ezberlenmesinden geçmektedir.

İLGİLİ KONU: KPSS’den 80 puan ve üzeri almak için nasıl çalışılmalıdır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.