KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Alan Bilgisi Hakkında Bilgiler

0

KPSS Alan Bilgisi

İşsizliğin bir hayli yüksek, iş bulmanın bir o kadar zor olduğu günümüz şartlarında üniversiteler giderek daha fazla mezun vermeye devam ediyor. Haliyle bu da emeğin ve bilginin ucuzlamasına sebep oluyor. Bunun yanında özel sektördeki zor çalışma şartları, uzun mesailer, her an işten çıkarılma korkusu gençlere kamu sektörünü daha cazip kılar hale gelmiş durumdadır.

Üniversite mezunu işsiz bu kadar çokken ve işsizlik almış başını gidiyorken, kamu sektörüne olan talep oldukça arttı. Bununla beraber bu sektöre girmek çok daha zorlaştı. Öyle ki KPSS alan bilgisi kursları kendi çapında kocaman bir sektör haline geldi.

KPSS Alan Bilgisi Hakkında Bilgiler

KPSS ALAN BİLGİSİ NEDİR?

Genel kültür ile genel yetenek kısımlarından oluşan birinci aşama dışında, KPSS alan bilgisi bazı lisans bölümlerinin kendi alanlarında uzmanlaştığı sorulardan oluşan bir sınavdır. KPSS alan bilgisi sabah oturumunda Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe testleri yer alırken, öğleden sonraki sınavda Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler testleri yer almaktadır.

KİMLER ALAN BİLGİSİ SINAVINA GİREBİLİR?

KPSS alan bilgisi sınavına her lisans bölümü girmez. Özellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları ve Eğitim fakültesinin bazı bölümlerinden mezun olan adayları ilgilendiren bir sınavdır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için her yıl yapılan alan bilgisi sınavı sabah oturumu ve öğleden sonra oturumu olarak iki aşamalı yapılır. Sabah ve öğleden sonra oturumları olmak üzere iki aşamada yapılan bir sınavdır.

Öğretmenlik alanında KPSS alan bilgisi sınavı ise öğretmen adaylarını ilgilendiren -Genel kültür, Genel yetenek ve Eğitim bilimleri sınavları dışında- bir başka sınavdır. Öğretmen adayları için yapılan alan bilgisi sınavından sorumlu olunan testler ise; Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen bilimleri, Fen ve teknoloji, Sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Fizik, Kimya, Biyoloji, Din kültürü ve ahlak bilgisi, Almanca, İngilizce, Rehber öğretmenliği, Sınıf öğretmenliği ve Okul öncesi öğretmenliğidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.