KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Atamaları Nasıl ve Ne Zaman Yapılmaktadır?

0

Bilindiği üzere kamu kurumlarının memur, sözleşmeli personel veya diğer unvanlı kadrolarında görev almak isteyen adaylar KPSS sınavına girmek zorundadır. KPSS Sınavı mezun olunan okul türüne göre KPSS ortaöğretim, önlisans ve lisans olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır.

Tek yıllarda yapılmakta olan sınavlara sadece Lisans mezunu A grubu adayları ve öğretmen adayları girebilirken, çift yıllarda yapılmakta olan sınavlara öğretmenlik mezunlarının yanında B grubundan atanmak isteyen lisans, ön lisans ve lise mezunları girebilir.

KPSS Atamaları Nasıl ve Ne Zaman Yapılmaktadır?

KPSS B Grubu kadrolar için çift yıllarda yapılan KPSS sınav puanı 2 yıl geçerli olup bu 2 yıl içinde kurumların kendi alımları haricinde 4 tane merkezi atama yapılır.

Lise (Ortaöğretim) mezunları veya 2 yıl içerisinde herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olabilecek durumda olan öğrenciler Ortaöğretim KPSS sınavında alacakları P94 puan türü ile atanırlar. Bu sınavda öğrenciler Genel Kültür ve Genel Yetenek Testine tabi tutulurlar.

Önlisans mezunları içinde sınav 2 yılda bir yapılır ve puan geçerliliği 2 yıldır. Hem ortaöğretim hem ön lisans mezunları için KPSS Atamaları Kasım ve Haziran aylarında olmak üzere 2 kez yapılır.

KPSS B grubu kadrolara yerleşmek isteyen Lisans mezunları da çift yıllarda girdikleri sınav puanı ve KPSS Atamaları ile tekniker, teknisyen, ebelik, operatör, şoför gibi KPSS B Grubu kadrolara atanabilirler. KPSS A Grubundan ise müfettişlik, uzmanlık, kamu kurumlarında denetçilik gibi kadrolara atamalar yapılır. Bunun için ise her yıl yapılmakta olan KPSS A Sınavına katılmak gerekir. Bu sınava yalnızca hukuk, iktisadi ve idari bilimler, sosyal bilimler vb. yükseköğretim bölümünden mezun olmuş/olacak öğrenciler başvurabilir.

KPSS atamaları ile ilgili tarihleri ve güncel gelişmeleri sitemiz üzerinden an ve an takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.