KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Genel Kültür’e Nasıl Çalışılır?

1

KPSS’de Genel Kültür sınavı, aynı Genel Yetenek sınavı gibi, devlette memur olabilmenin önkoşuludur. Genel Kültür bölümünün içerisinde Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık, Güncel Konular gibi kısımlar bulunmaktadır. Bu kısımlarda başarılı olmanın yolları, bir program içerisinde sıkı çalışma ile mümkün olabilmektedir.

KPSS Genel Kültür sınavında en önemli kısım şüphesiz Tarih‘tir. En çok Tarih sorusu sorulması onu bir adım daha öne çıkarmaktadır.

KPSS Genel Kültür'e Nasıl Çalışılmalı?

Özellikle Tarih ve Coğrafya bölümleri, büyük oranda ezbere dayanmakta, bir miktar da yorum gücüne yönelik olmaktadır. Ezbere dayalı derslerde genelde kişilerin yazarak çalışması tavsiye edilse de biz bu anlamda bir tavsiye vermek istemiyoruz. Çünkü kimi insanlar en iyi yazarak ezber yaparken, kimisi okuyarak ve bazı insanlar da kendi sesini duyarak en iyi şekilde ezber yapabilmektedir. Bu anlamda, kendinize uygun olan en iyi çalışma yolunu seçerek, ezber yapmalısınız. Ancak ders ile ilgili bilgileri küçük kağıtlara yazıp, her gün gördüğünüz yerlere asarak, bilgilerin akılda kalıcılığı artırabilirsiniz.

Tarih veya diğer Genel Kültür dersleriyle ilgili izlenecek belgeseller, okunacak makaleler büyük faydalar sağlamaktadır. İzlenecek veya okunacak bu gibi kaynaklar, hem öğretici olacak, hem de eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayarak, sınava motive edecektir.

KPSS’de Coğrafya ve Tarih dışında Vatandaşlık da Genel Kültür’de yer alan bir başka derstir. Çoğunlukla Hukuk sorularından oluşan bu ders, diğer iki derse benzer şekilde önemli oranda ezbere dayansa da, güncel siyasete yönelik olarak sorularla da karşılaşılabilmektedir. Bunun için yazılı ve görsel medya günlük olarak takip edilmelidir. Bu sayede konular arası bağlantı kurmak mümkün olabilecektir.

Güncel Konular sorularında ise; filmlerle, Türkiye ve dünyadaki gelişmelerle, ödüllü sanatçı veya bilim adamlarıyla ilgili sorular yer almaktadır. Bu bölüme çalışırken, Vatandaşlık bölümüne benzer olarak, güncel gelişmeleri özenle takip etmek faydalı olacaktır.

1 yorum
  1. Ayça diyor

    Güncel konular derken haberleri mi takip edelim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.