KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Genel Yetenek Bölümüne Nasıl Çalışılmalıdır?

0

KPSS’de gerek Önlisans ve Ortaöğretim düzeylerinde, gerekse Lisans düzeyinde Genel Yetenek bölümünün önemi oldukça büyüktür. Genel yetenek sınavında toplamda 60 soru sorulmaktadır. Bu 60 sorunun 30 tanesi Türkçe, 30 tanesi ise Matematikten oluşmaktadır.

Matematik bölümünde en basit düzeyden, biraz daha zor sorulara kadar farklı çeşitte sorular sorulmaktadır. Bu bölüm Türkçe, Tarih veya Coğrafya’dan çok daha fazla temel bilgi düzeyi istemektedir. Liseden ve hatta daha öncesinden itibaren belirli bir Matematik bilgisi almamış kişiler bu bölümde zorlanabilmektedir. Matematik bölümüne çalışırken ilk olarak konu tekrarları yapmak ve ardından bol bol test çözerek, pratik yapıldığında başarılı sonuçlar elde edilebilir. Buradan da anlaşıldığı gibi, Matematik bölümünde sadece konuyu bilmek yetmemekte, çok sayıda test çözerek işlemleri çözmede el alışkanlığı geliştirmek önem taşımaktadır. Test çözmenin bir başka faydası da, farklı soru tiplerini görmeye yaramasıdır.

KPSS Genel Yetenek Bölümüne Nasıl Çalışılmalıdır?

Türkçe bölümünde ise, genellikle Paragraf ve Anlam bilgisi soruları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Okuduğunu anlamaya dayalı bir bölüm olan KPSS Türkçe sınavı, hızlı okuma ve hızlı anlamaya dayanır. Özellikle uzun paragraf soruları, sınav esnasında zaman kaybettirebileceği için, bol okuma yapmak diğer sorulara da zaman ayırabilmek açısından önemlidir. Sonuç olarak, KPSS sınavında sadece bilgi önemli değil, aynı zamanda kısıtlı zamanı en iyi şekilde kullanarak tüm sorulara vakit ayırabilmek de gereklidir. Türkçe sınavında, dil bilgisine yönelik olarak sorulan sorular dışında hızlı okuma tekniğinin geliştirilmesiyle, anlamaya dayalı sorular rahatlıkla çözülebilir. Bu tekniğe ise, bol bol test çözerek ulaşmak mümkündür.

KPSS Genel Yetenek bölümüne çalışırken, bu teknikleri uyguladığınız takdirde başarılı olarak yüksek puanlar alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.