KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Genel Yetenek Testinin Önemi

0

Kamu Personeli Seçme Sınavı günümüzde en önemli sınavlardan bir tanesidir. Yıllarca okuyup çalışan gençler genel kültür, alan bilgisi gibi bölümler dışında KPSS genel yetenek ile de memur olmak için yarışıyorlar. Devlette iş bulabilmek isteyen gençler bu sınav için en az 1 yıl ders çalışıyorlar. Emeklerinin boşa gitmemesi için sınavla ilgili her türlü bilgiyi yakından takip ediyorlar.

Milyonlarca kişinin girdiği KPSS’de bir soru bile hayati önem taşıyor. Bu nedenle sınava girenler KPSS genel yetenek üzerinde yoğunlaşıyorlar.

KPSS Genel Yetenek Bölümünün Önemi

2016 Lisans düzeyinde yapılan KPSS’de Genel yetenek bölümü, görece zor oluşu nedeniyle, sonuçlar üzerinde belirleyici olmuştur. Geçmiş yıllara göre Genel kültürün kolay olduğu bu sınavda, Türkçe ve Matematik bölümlerinin yer aldığı Genel yetenek testinin, sonuçlar üzerinde büyük etkisi olacak gibi görünüyor.

GENEL YETENEK SINAVINDA HANGİ DERSLER YER ALIYOR?

Genel yetenek testinde Türkçe, Matematik, Sayısal mantık, Geometri derslerinden sorumlusunuz. Bu bölümde toplamda 60 soru yer almaktadır.

Türkçe dersinden 30 soru soruluyor. Bunun 3-4 tanesi Sözel mantıktan oluşuyor. Matematik dersinden 27, Geometri dersinden ise 3 soru yer alıyor. Yine birkaç tane Sayısal mantık sorusu Matematik testi içerisinde bulunmaktadır.

TÜRKÇE NELERİ KAPSIYOR?

Sorular daha çok ALES mantığında. Eskiden daha çok dil bilgisi, sözcük bilgisi, anlatım özellikleri konularından çıkıyordu. Üniversite sınavına yakın bir sınavdı. Son dönemde ise daha çok okuduğunu anlayabilme, fikir yürütmek tarzında sorulur çıkıyor. Bu sorularda sınava girenler daha çok zorlanıyor. Uzun metinler zaman alırken, psikolojik olarak sınava girenleri de yoruyor. Bir sorunun bile önemli olduğu bu sınavda Türkçe ciddi önem taşıyor.

MATEMATİK NELERİ KAPSIYOR?

Eski sınavlarda daha çok işlem yapmaya yönelik sorular olurdu. Şimdi ise daha çok sayısal ve mantıksal akıl yürütme içeriğinde sorular hazırlanıyor. 2016 KPSS’de Matematik soruları arasında özellikle Problem soruları oldukça uzun, anlaması zaman alıcı ve zor bir şekilde karşımıza çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.