KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Lisans ve Önlisans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Her yıl milyonlarca insanın girdiği Kpss sınavı memur olmak, devlette çalışmak isteyenlerin son kapısıdır. Bu sınava adanan yıllar, uzun soluklu çalışmalar, atanamayanlar, geçen bir ömür kısacası Kpss uzun ve meşakkatli bir yoldur.

Bu yolda çekilen çile ve sonrasında kazananlar için büyük bir mutluluk kazanamayanlar için umut dolu bir yıl daha beklemek demektir.

KPSS Lisans ve Önlisans Hakkında Merak Edilenler

Üniversite mezunlarının girdiği sınav lisans düzeyi, iki yıllık üniversite mezunlarının girdiği sınav ise ise ön lisans düzeyi olmaktadır. Önceden KPSS lisans sınavı Temmuz ayında yapılırken, bu yıl yapılan değişiklikle sınav Mayıs ayına çekilmiş ve 22 Mayıs’ta Lisans mezunları sınava girmişlerdir. Sonuçlarını ise 14 Temmuz’da alarak tercih dönemini sabırla ve kaygıyla beklemeye başlamışlardır.

Kpss önlisans sınavı ise her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayında yapılacaktır. Kpss sınavının içeriği; 30 Türkçe, 30 Matematik, 27 Tarih, 18 Coğrafya ve 15 Vatandaşlık dediğimiz kısımlardan toplam 120 soru gelip, sınav süresi ise 120 dakikadır.

2016 Kpss’de bu yıl Lisans düzeyinde yapılmış olan sınavda birçok aday istediği, umduğu puanı alamazken bir kısmı da hedefleri için yeteceği puanı almıştır. Sonuçların açıklanmasının ardından sırada tercih dönemi vardır. Adaylar tercihlerini yaptıktan sonra beklemeye koyulacaklardır. Tercih işlemlerinden sonra ise belki de en heyecanlı kısmı olan atamalar kısmı adayları bekliyor olacak.

Kpss önlisans’ın sınav şekli özellikle Kpss başvuru şekli, Lisans düzeyi ile aynı olup sadece sınav daha geç bir tarihte olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.