KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Önlisans ve Ortaöğretim Genel Bilgiler

0

KPSS, 2002 yılında ÖSYM tarafından hazırlanmış ve kamu kuruluşlarında çalışacak personelin belirlenmesi için hazırlanmış bir sınavdır. Kamu kuruluşlarına daha kaliteli ve daha seçkin personel alımı hedeflenmektedir.

Ülkemizde hemen hemen birçok ilde üniversite açılmış ve üniversitelerden mezun insan sayısı artmaya başlamıştır. Özellikle 2 yıllık bölümlerden mezun olan öğrencilerin bir kısmı iş bulmakta zorlanmakta ve bu yüzden KPSS’ye yönelmeye başlamıştır. Her iki senede bir ortaöğretim ve önlisans düzeyinde yapılan KPSS, bu öğrenciler veya mezun durumda olanlar için bir fırsat kapsıdır.

KPSS Ön Lisans ve Ortaöğretim Genel Bilgiler

KPSS’ye Başvuru Ne Zaman Yapılıyor?

KPSS 2016’ya ortaöğretim ve önlisans düzeyinde başvurular, 09.08.2016 ile 24.08.2016 tarihleri arasında kabul edilecek. Adaylar kendi şifrelerini kullanarak formları dolduracak ve her sınav için gerekli ücreti banka hesaplarına yatıracaktır. ÖSYM tarafından açıklanan sınav takviminde görüldüğü üzere, lise için yani ortaöğretim düzeyinde 22.10.2016, 2 yıllık üniversite bölümü mezunları veya mezun durumda olanlar için yani önlisans düzeyinde 23.10.2016 olarak belirlendi. 2014’te Eylül ayında gerçekleşen sınav bu sene Ekim’de yapılacak ve sonuçlar bir ay daha geç açıklanacaktır. Sonuçlar ise, Kasım ayında belli olacaktır.

Bilindiği gibi hem lisans düzeyi, hem de önlisans ile ortaöğretim düzeylerinde yapılacak olan KPSS sınavlarının tarihlerinde değişiklikler yapılmıştı. İlgili konu hakkında sitemiz üzerinden detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Önlisans İçin KPSS Tercihleri

ÖSYM’nin 2016 KPSS tercihleri için gerekli kılavuzları ilerleyen aylarda yayınlaması bekleniyor. Sizin de sınavdan sonra uzmanların KPSS tavsiyelerini incelemenizi tavsiye ederiz. Atanma tahminlerine göre tercihlerinizi sıralamak akıllıca bir hamle olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.