KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Ortaöğretim Adaylarına Bazı Tavsiyeler

1

2016 KPSS Ortaöğretim (Lise) sınavına yaklaşık 1 ay kala memur adayları yoğun bir şekilde ders çalışmayı sürdürüyor. Özellikle son 1 ayda yapılacak doğru bir çalışmanın çok büyük etkisi olduğu pek çok uzman tarafından belirtilmektedir.

Peki son viraja girilen şu günlerde adaylar nasıl bir çalışma yapmalıdır?

KPSS Ortaöğretim (Lise) Adaylarına Tavsiyeler

DENEME SINAVI ÇÖZÜN!

Son 1 ay kala artık konu çalışmak yerine deneme veya konu tarama testlerine yoğunlamak daha doğru olacaktır. Bu sayede hem eksik olunan konular tamamlanacak hem de bir nevi prova olacağı için sınav stratejileri geliştirilecektir. Deneme sınavı çözerken mutlaka süre tutun. Bilindiği gibi KPSS’de sadece bilgileri öğrenmek değil, süre kontrolü de çok önemlidir. Az zamanda tüm soruları yetiştirmek gerekir. Denemeler ise işte bu süreyi doğru kullanmanıza yardımcı olacaktır.

KPSS ortaöğretim/lise sınavı için deneme sınavı çözdükten sonra mutlaka yanlışlarınızı kontrol edin ve doğrusunu öğrenin. Pek çok deneme sınavı kitapçığında soru şıkları tek tek açıklanmaktadır. Eğer cevap anahtarında açıklama yoksa, mutlaka bilen birine sorun veya internet üzerinden doğrusunu öğrenmeye çalışın.

PLAN-PROGRAM YAPIN

Bir günde aralıksız olarak 7/24 çalışmak yerine belli bir çizelge doğrultusunda, program yaparak çalışmak verimi artırır. Günde 10-15 saat çalışmak yerine örneğin 4-5 saat çalışmak hem vücut dengenizi bozmaz, hem de verimi %100 oranında yükseltir.

SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN

KPSS maratonunda kesinlikle uykusuz kalmayın ve beslenmenize dikkat edin. Kafein içeren içecekleri az için. Yağlı yiyecekler yemeyin.

Müzik eşliğinde çalışmayın, bu dikkatinizi bozar ve öğrenme kapasitenizi düşürür. “Ben müzikle daha iyi çalışıyorum.” diyenlere aldanmayın.

GEÇMİŞ YILLARDA ÇIKAN SORULARI ÇÖZÜN

Bilindiği gibi ÖSYM’nin bir soru havuzu vardır ve bu havuzdan her yıl benzer sorular sorabilmektedir. KPSS 2016’ya çalışırken mutlaka geçmiş yıllarda sorulan soruları çözün. Büyük faydasını göreceksiniz!

1 yorum
  1. esra diyor

    teşekkkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.