KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Sisteminde Yapılan Yenilikler

0

Her yıl KPSS sisteminde ufak tefek yenilikler yapan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bu yıl da yeniliğe ayak uydurmaya devam ediyor.

22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan 2016 Lisans KPSS, adaylar için çok zorlu bir maratonun başlangıcı sayıldı. İki yılda bir yapılan memurluk alımları için adaylar birbirleriyle kıyasıya yarışırken, Eğitim Bilimleri ve ÖABT sınavlarına girecek olan öğretmenler de bu zorlu mücadelede yerlerini almıştı.

KPSS tarihlerinde yapılan değişiklik sebebiyle adayların kafasında da KPSS ne zaman diye bir muamma oluştu. Ardından Eğitim Bilimleri sınavına giren öğretmen adayları için 24.07.2016 tarihinde yapılacak olan ÖABT sınavı 20.08.2016 tarihine ertelendi.

KPSS Sisteminde Yapılan Yenilikler

KPSS Genel Kültür – Genel yetenek, KPSS Eğitim Bilimleri ve KPSS Alan sınavlarına giren adayların KPSS sonuçları açıklanırken, ÖABT sınavına henüz girmemiş adaylar için heyecanlı bekleyiş sürmeye devam ediyor. KPSS başvuru süreci 2016 yılı adayları için oldukça çetin geçeceğe benziyor.

2016 KPSS, atamalar yönüyle de bir ilke imza atacak. Artık devlet memuru olma şartlarında yeni düzenlemeler getiren hükümet, kadrolu öğretmen almayacaklarını da ilan ettiler. Ağustos ayı atamalar hususunda kadro bekleyen öğretmenler büyük hayal kırıklığı yaşadı. Artık alımların sözleşmeli olarak yapılacağı branşlarda sonuçları açıklanan adaylar sözleşmeli öğretmenlik için mülakat tercihlerinde bulundu.

Mülakatların 13.08.2016 tarihi gece açıklanması ile birlikte sözleşmeli öğretmenlik için bekleyiş de hala sürüyor. Bu arada ÖABT sınavına girecek adaylar için mülakatların Eylül ayında tekrarlanacak olması da öğretmenleri ÖABT sınavına girenler ve girmeyenler olmak üzere ikiye bölmüş durumda. KPSS tercihleri bu yıl mülakat ile birlikte çekişmelerin yaşanacağı bir dönem olacak.

KPSS Ön lisans adayları için ise henüz bir değişiklik yok. Adaylar 9-24 Ağustos 2016 tarihi arasında adayların başvuru işlemleri alınmaya devam edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.