KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS tercih sonuçları için geri sayım başladı!

0

KPSS 2016/2 tercih dönemi bilindiği gibi geçtiğimiz hafta sona erdi. Şimdi tüm gözler tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına çevrildi. Milyonlarca adayın merakla beklediği tercih sonuçlarının kısa bir süre sonra açıklanması bekleniyor.

Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans bölümü mezunu adayların katılımıyla 3 milyona yakın kişinin tercih potansiyeline sahip olan KPSS 2016/2 tercih sonuçları konusunda henüz resmi bir bilgi yer almadı.

KPSS tercih sonuçları için geri sayım başladı!

KPSS 2016/2 TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Geçtiğimiz yıllarda 16-25 Kasım tarihlerinde tamamlanan KPSS tercih işlemleri, sonuçları ile 01 Aralık tarihinde memur adaylarının erişimine açılmıştı. Aynı hesaba göre bu yıl en geç 09 Ocak Pazartesi günü açıklanması gereken sonuçların, katılımın fazla olması nedeniyle biraz daha gecikmesi öngörülebilir.

ATAMA ÖNCESİNDE SORUŞTURMA YAPILACAK

ÖSYM tarafından Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ile pozisyonlarına ikinci yerleştirme için yayınlanan tercih kılavuzuna, “güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olma” koşulu eklendi.

KPSS-2016/2 tercih kılavuzunda, başvurma genel şartlarına, “güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” hükmü de eklendi. Resmi Gazete’de 30 Ekim’de yayımlanan 676 sayılı Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile devlet memurluğuna alınacaklarda istenen genel şartlara “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartı eklenmişti.

2016 KPSS MECLİS GÜNDEMİNE GELDİ

ÖSYM’nin 2016 Kamu Personel Seçme Sınavı’na (2016 KPSS lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarının güncellendiğini ve ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtıldığını açıklaması ardından öğretmen adayları, KPSS’deki yeni güncellemenin neye göre yapıldığını, sıralarının neye göre kaydırıldığını sorguladı. CHP Milli Eğitim Komisyonu Üyesi ve Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, KPSS güncellemesini meclis gündemine de taşıdı.

İrgil, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması için bir soru önergesi verdi. İrgil, önergesinde, 13 Aralık 2016 tarihinde ÖSYM tarafından bir duyuru yapılarak ‘2016 KPSS’ye katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları güncellenmiş olup, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır’ denildiğini kaydederek, şu soruları sordu:

“1- Güncelleme ifadesinden kasıt nedir? Bunun yapılmasının nedeni nedir?
2- Söz konusu ‘güncelleme’ işlemi hangi kriter veya kriterlere göre yapılmıştır?
3- Söz konusu ‘güncelleme’ nedeniyle sıralamaların değiştiği doğru mudur? Eğer sıralamalar değiştiyse, güncelleme öncesi varolan sıralamadaki adaylara haksızlık yapıldığı anlamına gelmiyor mu?
4- ÖSYM önceki yıllarda benzer bir güncelleme yapmış mıdır?”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.