KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Tercihi Yapmadan Önce Edinilmesi Gereken Belgeler

0

Bilindiği üzere 2016 yılında Mayıs ve Ekim aylarında lisans ve önlisans düzeylerinde Kpss sınavları yapıldı. Bunun ardından çok geçmeden adaylar “Kpss tercihleri ne zaman?” sorularını yöneltmeye başladılar.

Bu sene Kpss tercihleri 14-23 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar şimdiden tercih yapabilecekleri alanları araştırmaya başladılar bile. Tercihler bu sene de her zamanki gibi ÖSYM’nin internet sitesinden, ÖSYM şifre ve T.C kimlik no girilerek ilgili alandan yapılacak. Başka hiç bir türlü tercih kabul edilmeyecek.

KPSS Tercihi Yapmadan Önce Edinilmesi Gereken Belgeler

Kpss sınavına girmeden önce gerekli adres güncellemeleri, fotoğraf ve mezun olunan okul alanları güncellenmeleri tamamlandı.

Peki, iş tercih aşamasına geldiğinde, KPSS tercihi için gerekli belgeler hangileridir? Bu gibi sorular sıkça sorulmaya başlandı. Unutulmaması gereken en önemli konulardan biri, bütün gerekli belgelerin tercih işlemleri son bulmadan tamamlanması gerektiğidir. Aksi taktirde tercih yapamayarak mağdur olabilirsiniz. Bu hatırlatmayı da yaptıktan sonra gerekli belgeleri hatırlatalım.

KPSS TERCİHİ YAPABİLMEK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

KPSS’de tercih yapabilmek için ön büro, muhasebe gibi alan tercihleri yaptıysanız, mutlaka bir muhasebe sertifikası edinmiş olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tercih yapsanız bile atamanız yapılamayacaktır. Bilgisayar bilgisi gerektiren iş alanları da muhasebe alanında olduğu gibi, sertifika gerektirmektedir. Aksi taktirde tercih yapmanız yersiz olacaktır. Şoförlük tercih etmek istiyorsanız, ehliyete hak kazanmış olmanız yeterli olamayacaktır. Ehliyetiniz emniyette bekliyor dahi olsa tercih yapabilmeniz için ehliyetinizi mutlak suretle teslim almış olmanız gerekmektedir. Ayrıca ehliyet sınıfı da önemli bir kriterdir. Ağır vasıta ve binek araç şoförlüğü ayrı sınıf ehliyetler gerektirdiği için buna istinaden dikkatli davranmanız gerekmektedir.

Son olarak en önemli kriter ise, yaptığınız tercihlere yerleşebilmeniz için ilgili alan okullarından çıkışınızı almış olmanız, yani mezun olmuş olmanız gerekmektedir. Tek ders dahi olsa okulla ilişiği kesilmemiş adaylar yerleştirilemeyecektir.

Tüm adaylara, KPSS tercihlerinde başarılar dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.