KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

0

ÖSYM tarafından yapılan KPSS 2016 sonuçları ve tercih döneminin ne zaman başlayacağı ile ilgili stresli bekleyiş sürüyor. Bu süreçte, adaylar bir an önce tercih yaparak atanmayı heyecanla bekliyor.

Devlet memuru olma hayaliyle KPSS’ye giren milyonlarca kişi, KPSS’ye girdikten sonra çeşitli platformlarda bilgi alışverişi ve yorumlarda bulunuyor. Bu yorumlarda genel istek, KPSS 2016 sonuçlarının açıklanması ve tercih döneminin başlaması yönünde.

KPSS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

İşte 2016 KPSS’ye yönelik olarak bazı bilgiler, tercihler ve sıkça sorulan sorular…

KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI, BAŞVURULAR VE TERCİH DÖNEMİ

60 Soru Genel Yetenek ( 30 Soru Türkçe, 30 soru Matematik) 60 Soru Genel Kültür (27 Soru Tarih, 18 Soru Coğrafya, 9 Soru Vatandaşlık, 6 Soru Güncel Olaylar,) olmak üzere toplamda 120 sorunun sorulduğu KPSS sonuçları henüz açıklanmadı. Peki, KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak, net bir tarih verildi mi? Bu konuyla ilgi net bir açıklama henüz yapılmadı ancak geçmiş dönemlere bakıldığında sonuçların 15 ila 22 gün arasında açıklandığı görülüyor. Bu yıl sınavlara katılım sayısının çok fazla olması nedeniyle KPSS sonuçlarının açıklanma tarihinin uzayabileceği konuşuluyor.

KPSS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

En az KPSS sonuçları kadar merak edilen bir diğer konu da tercih süreciyle ilgili oldu. Açılan kadrolara yerleştirilebilmek için bu süreci en doğru şekilde değerlendirmeleri gerektiğinin bilincinde olan adaylar, “KPSS tercih süreciyle ilgili detayları da yakından takip ediyor. Peki, tercih süreci ne zaman başlayacak? Sonuçlarda olduğu gibi tercihlerde de net bir tarih verilmedi. 2016-KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra kadrolar için ÖSYM tarafından bir “Tercih Kılavuzu” yayınlanacak. KPSS’nin tüm aşamalarına dair bilgilendirmelerin bulunduğu bu kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alacaktır. Adaylar, Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre tercihlerini İnternet aracılığıyla yapacaklardır. Tercihlerin hangi tarihler arasında nasıl yapılacağı ÖSYM’nin internet adresinden adaylara duyurulacaktır. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra Merkezimiz tarafından yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaydan yerleştirme ücreti alınır.

KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

KPSS’nin kaç oturumuna girmem gerekiyor?

Gireceğiniz oturumlara durumunuza göre siz karar verebilirsiniz. ÖSYM İnternet sitesindeki Başvurular bölümünde yayımlanan kılavuzdan durumunuza ilişkin gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

KPSS için İnternetten yaptığım bireysel başvuru sırasında adres bilgilerimi güncelledim. Başvuruma ilişkin belgenin çıktısını aldıktan sonra başvuru merkezine götürmeli miyim?

Hayır. Değişikliklerin de yer aldığı belgenin çıktısını aldıktan sonra saklamalısınız.

Muhacir belgesiyle KPSS’ye başvurabilir miyim?

T.C. kimliğiniz varsa başvuru yapabilirsiniz.

KPSS sınav tarihinde askerde olacağım, sınav merkezi değişikliği yapabilir miyim?

Başvuru süresi bittikten sonra sınav merkezi yeri değişikliği yapamazsınız.

KPSS sınav sonucuma 1 ay önce itiraz da bulunmuştum ama hâlâ cevap gelmedi. Resmî cevap süreniz ne kadardır?

Dilekçelere verilecek cevaplar için resmî bir süre yoktur Değerlendirme bittiği zaman çıkan cevap, tarafınıza posta yoluyla gönderilir. Postadan kaynaklanan gecikme ve kaybolmalardan ÖSYM sorumlu değildir.

Herhangi bir Kamu Kurumunda eleman alımı var. Eğer bu kuruma KPSS puanımla başvuru yapıp kazanırsam, KPSS merkezi atamalarında da tekrar tercih yapabilir miyim?

Açıktan alınan alımlarda, Merkezi atama için tercih yapabilirsiniz.

KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Gerekli bilgiler için ÖSYM İnternet (www.osym.gov.tr) sitesini takip edebilirsiniz.

KPSS yerleştirmelerinde, puanın yanı sıra doğru cevaplanan soru sayısına göre yerleştirme işlemi yapılıyor mu?

Hayır.

KPSS’ye Ortaöğretim düzeyinden girdim. Bölümümden alım yapan kurum yok ve 2001(Ortaöğretim Kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak.) nitelik kodundan tercih yapmak istiyorum. Alan değişikliği yaptırıp alanımı 2001 olarak gösterebilir miyim?

Alan değişikliği yapmadan ilgili koddan tercih yapabilirsiniz.

KPSS sınavına ortaöğretim düzeyinde başvurdum ve başvurudan sonra ön lisans mezunu oldum. Sınava ortaöğretim düzeyinden girdikten sonra, tercih döneminde bilgilerimi ön lisans olarak değiştirebilir miyim?

Hayır.

KPSS sınavı konularına ilişkin başlıklara nereden bakabiliriz?

Gerekli bilgi için ilgili sınavın kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.