KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS’de Başarılı Olmanın 5 Altın Kuralı

0

KPSS’de Lisans düzeyi sınavına 1 aydan daha kısa bir süre kalsa da, Önlisans ve Ortaöğretim (Lise) adayları için çalışabilecekleri uzun bir süreç var. Bu nedenle, zaman daralmadan planlı ve programlı bir çalışma yaparak başarıya ulaşmak mümkün.

2016 KPSS’ye girecek kişi sayısının fazla, atama sayılarının da bir hayli düşük olduğu bilindiğine göre, milyonlarca aday arasından sıyrılıp yüksek puanlar almak ve güzel yerlere yerleşmek herkesin hayali durumundadır. Bu süreç içerisinde sadece çalışmak ve bilgileri öğrenmek yeterli olmamaktadır. Test tekniği, zamanı faydalı kullanmak ve motivasyonu en üst düzeyde tutmak, en az çalışmak kadar önemlidir.

KPSS'de Başarılı Olmanın 5 Altın Kuralı

KPSS’ye hazırlanırken, uygulanması gereken “yol haritası” çok önemlidir. İşte sizler için bunları 5 madde halinde sıraladık.

1- KPSS’ye çalışmaya başlamadan önce mutlaka bir çalışma programı hazırlamak gerekir. Bu sayede hem zaman kaybı olmayacak hem de neye çalıştığınızı bilmiş olarak, planlı hareket etmiş olacaksınız.

2- Sınava hazırlanırken, çalışılacak alanları belirlemek de çok önemlidir. Daha önceki yıllarda sorulan bazı soruların, 2016 KPSS’de aynen veya değiştirilerek sorulabileceği bilinen bir gerçektir. Analizinizi buna göre yaparak, nelere çalışacağınızı belirleyin.

3- KPSS’ye yönelik olarak hazırlanan kaynaklar arasında, kaliteli ve başarısı kanıtlanmış kaynaklardan faydalanın.

4- Birbiriyle çelişen, müfredata uygun olmayan, eksik veya yanlış bilgi veren kaynaklardan uzak durun.

5- Bir konuyu bitirdikten sonra, mutlaka bilginizi test edebilmeniz için deneme sınavları çözün. Deneme sınavı çözmek sadece bilgiyi test etmeye değil, aynı zamanda süreyi doğru kullanmanıza ve sınav esnasında zamanı verimli kullanmanıza yarayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.