KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS’de Düşük Puan Alanlar Tercih Yapabilir Mi?

1

2016 KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların kafasında soru işareti olan en önemli konulardan biri düşük puanla tercih yapılıp yapılamayacağı ile ilgilidir.

60-65 puan gibi düşük puan almış olan adayların tercih yapıp yapamayacağı ile ilgili bilgileri bu konumuzdan öğrenebilirsiniz.

KPSS'de Düşük Puan Alanlar Tercih Yapabilir Mi?

KPSS’DE TABAN PUAN UYGULAMASI VAR MI?

Düşük puanla tercih yapılıp yapılamayacağı ile ilgili öncelikle şu bilgiyi vermek doğru olacaktır. 2002 yılında yapılan bir düzenlemeyle KPSS’de 70 puanın altında alan adayların tercih yapabilmesinin önü açılmıştır. Taban puanın kaldırılmasıyla 70’in altında puan alan adaylar da merkezi atamalarda tercih yapabilmektedir. Yani 50 puan almış bile olsanız tercih yapmanızın önünde hiçbir engel yoktur. Elbette bu bahsettiğimiz bilgi, merkezi atamalar için geçerlidir. Açıktan alımlarda veya kurumsal yerleştirmelerde, bazı kurumlar 70 puan barajı koyabilmektedir.

KPSS’ye girerek düşük puan alan adayların da merkezi alımlarla devlet memuru olma ihtimali en azından matematiksel olarak mümkündür. Hemşirelik gibi bazı bölümlerde 60-65 civarı puan almak bile atanabilmek için yeterli olabilmektedir. Elbette alanınız Mühendislik veya İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinin herhangi bir bölümüyse, atamalar az olduğu için puanlar bir hayli yükselmektedir.

KPSS’DE DÜŞÜK PUAN İLE ALIM YAPILAN BAZI BÖLÜMLER

– Hemşirelik
– Diyetisyen
– Grafiker
– Çocuk gelişim uzmanı
– Kütüphanecilik

MERKEZİ ALIM NEDİR?

Merkezi alımlar sınavın geçerli olduğu iki yıl boyunca ortalama 4 ya da 5 kez yapılabilir. Tercihler belirtilen dönem içinde internet üzerinden yapılır. Yani sınava girip bir puan alan öğrenci basından sürekli olarak bu yerleştirme dönemlerini takip edip her defasında bu alımlarda şansını deneyebilir. Bu alımlar ihtiyaca göre yapılır dolaysıyla önceden belirlenmiş kesin bir atama takvimi yoktur.Ancak genel itibari ile sistem şu şekilde yürümektedir: Kamu kurum ve kuruluşları personel ihtiyaçlarını, Devlet Personel Başkanlığı’na (DPB) bildirirler. DPB, yerleştirme yapılmak üzere kendisine yapılan bildirimleri, Yerleştirme yapılacak (B) grubu kadroların sınıf, unvan, derece ve sayısı ile bu kadrolar için aranacak nitelikleri kapsayan bilgiler, DPB adına ÖSYM tarafından ilan edilir. Bunun için ÖSYM bir tercih kılavuzu hazırlar. Daha sonra elektronik ortamda adayların tercihlerini alır ve adayları (B) grubu kadrolara; KPSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutmak suretiyle bilgisayar ortamında yerleştirir. Bilgisayar puan üstünlüğü esasına göre adayları tercihlerine yerleştir.

DÜŞÜK PUAN İLE ATANABİLMENİZ MÜMKÜN!

KPSS tercih kılavuzunda binlerce kadro yer alır. Ancak herkes her kadroya başvuramaz adaylar sadece koşulları kendisine uyan kadrolara başvurabilir. dolayısıyla her kadroya başvurabilecek adaylar farklıdır. Örneğin kimya mezunu olma şartını talep eden bir kadroya biyoloji bölümü mezunları başvuramaz. Yani bazı bölüm mezunlarına daha fazla kadro açılırken bazı bölüm mezunlarına ise daha az açılmakta veya hiç açılmamaktadır. kamu kurumlarının özellikle teknik ve sağlık personeline ihtiyacı diğer kadrolara göre daha fazladır. Bu nedenle de bu bölüm mezunlarına yönelik kadrolar fazla olup, puanlar da haliyle düşebilmektedir. Bunun sonucunda bazen teknik bir kadroya bir aday 60 ile girebilirken bir başka kadroya diğer aday 85 ile giremeyebilir. Öte yandan bazı bölüm mezunlarına yönelik olarak ise ya çok az kadro açılmakta ya da hiç açılmamaktadır. işte bu halde, yani mezun olduğu bölüme hiç kadro açılmaması halinde, aday 99 puan da alsa yapılabilecek bir şey yoktur. Başka bir etkende tercih meselesidir: Bazı adaylar çok ücra yerlerdeki kadrolar yerine daha büyük kentleri tercih edebilmektedir. Yüksek puan alan aday, taşradaki hiçbir kadroyu tercih etmez sadece merkezdeki bazı kadroları tercih ederse açıkta kalma şansı oluşur.

1 yorum
  1. Kpssheyecanlisi diyor

    Merhaba ben 55 poan aldm onlisanstan girdim lise mevzunuyum atanirmiyim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.