KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS’de Soruları Yetiştirme Yöntemleri

0

KPSS’de Soruları Yetiştirme Yolları

Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS devlet memuru olmak isteyen birçok kişinin girmek zorunda kaldığı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan bir sınav türüdür. Yılda bir kez yapılan bu sınava hazırlanmak kadar sınav sırasında da yapılacaklar önemli bir konumdadır.

KPSS'de Soruları Yetiştirme Yöntemleri

Kpss’de zamanı verimli kullanmak için yapmamız gereken en önemli şey, sınav sırasında zamanı etkili ve verimli kullanmaktır. Çoğu aday sınav sırasında zamanı etkili kullanamadığı için sene boyunca yaptığı bütün hazırlığı heba etme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır.

KPSS Sınavı Sırasında Ne Yapmalıyız?

Peki sınav sırasında ne yapmalıyız ki zamanı etkili kullanabilelim? Kpss’de soruları yetiştirme yollarına bakacak olursak Kpss’ye hazırlık sürecinde zamanı etkili kullanmaya yönelik alıştırmalar yapmak gereklidir. Deneme sınavı çözerken yapılacak olan zamanı etkin kullanma çalışmaları ile bu sorunun aşılması içten bile değildir. Özellikle sınav sırasında yapılan heyecan ve stres, zaman kullanımı konusunda çok büyük olumsuzluklar yaratmaktadır. Bu yüzden aslında zaman ikiyüzlüdür. Hem düşmanımız hem dostumuzdur.

Özellikle sözelciler ve sayısalcılar, dersleri çözerken derslere ayırdıkları zamanları da alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Sınav sırasında 30 dakika dikkat süresi vardır. Dinlenme ihtiyacı hissedildiğinde bu durumda zaman yönetimi içinde kendinize yer bulmak zorundasınız. Sınav sırasında gözümüzün sürekli saatte olması da dikkat dağınıklığına sebep olabilmektedir. Bu yüzden geçen zamanı kafamıza takmamamız gerekir. Zaman yönetimi konusunda alıştırmalar çok büyük önem taşıyor. Ayrıca zamanı belli standartlar getirerek örneğin 5 soruda bir gibi kontrol etmek adayın yararına olabilecek bir davranıştır.
​​​​​​​
Sonuç Olarak:

2017 KPSS‘de farklı yöntemler kullanılarak zaman kazanmak mümkündür. Hızlı okuma tekniklerini geliştirerek adaylar sınav sırasında ekstra zaman kazanabilmektedir. Bu şekilde hem aday daha az yorulmuş olacak hem de sınav sırasında özellikle son sorularda oluşan dikkatsizlikle soru kaybetme riskini en aza indirebilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.