KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS’de Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

KPSS 2016/1 yerleştirmelerine artık çok az bir zaman kaldı. ÖSYM’nin açıklamalarına göre, 22 Haziran – 1 Temmuz 2016 tarihleri arasında tercih dönemi başlıyor.

KPSS 2016/1 ile ilgili belki de en önemli konu, bu yerleştirmelerin 2014’te KPSS’ye giren adaylar arasından yapılacağıdır.

KPSS'de Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Devlet Personel Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada:

“2016 lisans KPSS sonuçları açıklanmadan önce 2016/1 KPSS merkezi yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek ve bu yerleştirmeye yalnızca 2014 yılı KPSS’ye girmiş olan adayların başvurmaları sağlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

TERCİH YAPARKEN BU BELGELERE DİKKAT

KPSS’de alınan sonuçlara göre, tercih yapacak olan adayların sahip olması gereken bazı belgeler vardır. Bu belgelere sahip olmayanların başvuruları kabul edilmeyecek, yerleştirmeleri yapılamayacaktır.

Bu belgelerden bazıları şunlardan oluşmaktadır:

Bilgisayar işletmenliği sertifikası: Tercih kılavuzunda 6225 kodu şeklinde yer almakta. Eğer tercih ettiğiniz bölümde bilgisayar belgesi gerekiyorsa ve elinizde bu belge yoksa atamanız yapılmaz.

Kaza-i rüşt kararı: Mesleki-teknik okul bitirip 15 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük olanlara mahkeme kararıyla verilir. Bu şekilde atamaları yapılabilir.

Sürücü belgesi: Eğer tercihinizde bu belge aranıyor ise, yerleştirme süresi bitene kadar elinizde basılı kimlik şeklinde olması gerekir.

Yabancı dil belgesi: Tercihlerinde bu belge isteniyorsa adayın elinde bulunması gerekir.

Mezuniyet diploması: Adayların ilişkili oldukları okullardan mezun olmuş olmaları gerekir.

Muhasebe sertifikası: Tercih kılavuzunda 6225 kodu şeklinde yer alıyor. Tercih ettiğiniz bölümde muhasebe belgesi isteniyor ise elinizde bu belgenin olması gereklidir.

BU YIL TERCİH ÜCRETİ KAÇ TL OLARAK BELİRLENDİ?

ÖSYM, bu yıl tercih ücreti olarak 15 tl belirledi. Bu ücreti yatırmayanların tercihlerinin geçersiz sayılacağını hatırlatmak isteriz.

Tercih ücretlerinin yatırılacağı bankalar:

T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı,
T. Halk Bankası ATM ve İnternet bankacılığı Akbankın tüm şubeleri,
ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç),
Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı,
Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı,
PTT İş Yerleri,

Ayrıca yerleştirme ücretleri, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “Ödemeler” alanından kredi kartı veya banka kartı ile de yatırılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.