KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS’den 80 puan ve üzeri almak için nasıl çalışılmalıdır?

0

Hayaliniz bir gün memur olmak mı? O halde, her memur gibi sizin de yolunuz KPSS sınavından geçecek. Peki, KPSS’de başarılı olmak adına ne yapmam gerekiyor? 80 puanı geçebilmek için kaç net yapmak gerekir?

Bu konuda sizlere bazı tavsiyeler sunuyor, sunduğumuz adımları doğru izleme konusunda ise başarısız olma ihtimalinizi oldukça düşük olarak belirliyoruz. Özellikle bu sene 60 binin üzerinde memur ataması, gelecek sene ise ortalama 50 bin kadar atama yapılacağı konuşuluyor. Şimdi gelelim adım adım bu yöntemlere…

KPSS'den 80 puan ve üzeri almak için nasıl çalışılmalıdır?

KPSS’de 80 puan ve üzeri alabilmek için 120 sorudan 70 ve üzeri net yapmak yeterli olacaktır. Ancak standart sapmayı dikkatlerden kaçırmamak gerekir. Standart sapma nedeniyle her yıl yapılan net ile alınan puanlar değişim gösterebilmektedir.

KPSS’de Standart sapma nedir?

KPSS’de 80 ve üzeri alabilmek için her şeyden önce sınava çok sıkı hazırlanmalısınız. Bu yönde KPSS sınav için hizmet sunan bazı kurslara yönelebilirsiniz. Kaynakları inceleyebilir, çıkmış sorularla pratik yapabilirsiniz.

Konu çalışması yaptıktan sonra mutlaka deneme sınavı ve konu taramalarıyla öğrendiklerinizi test edin. Bu sayede eksiklerinizi daha kolay görerek, çalışmaya devam edebileceksiniz.

Sınava kısa bir süre kaldığında (1 ay gibi) konu çalışması yapmak yerine günde en az 2 tane deneme sınavı çözün. Deneme sınavı çözerken mutlaka gerçek bir sınava giriyormuşçasına süre tutun. 120 dakikada tüm soruları yapmaya çalışın!

Sınav günü stres yapmayın! Gayet olağan bir şekilde girin. Çünkü %80 kadar başvuru yapan kişi barajın altında kalacak. Bu yüzden sakin ve adım adım giden bir sınav geçirmelisiniz.

Sınav sonucu belli olduktan sonra +70 puan üstü bir rakam yakaladıysanız, mutlaka tercihinizi en doğru şekilde yapmalısınız. Eğer tercihte herhangi bir hata olursa, bu durumda açıkta kalma olanağınız çok yüksek. Çünkü sadece barajı geçmek yeterli değil! Bu kez barajı geçen kişiler, yaptığı tercihler üzerinden değerlendiriliyor ve en çok yüzdeyi alan atanıyor.

Tercih yaparken bir hoca eşliğinde olmanızı öneriyoruz. Eğer hoca eşliğinde değilseniz, geçtiğimiz yılların taban ve tavan puanlarını mutlaka gözden geçirin. Anadolu illeri veya kendi ilinizden bağımsız tercihler yapmak sizlerin atanma ihtimalinizi çok daha fazla yükseltebilir.

Her geçen gün milyonlarca kişinin hazırlandığı KPSS sınavı, ayrıntılardan geçmektedir ve sadece başarıyı isteyenlerin atandığı bir uygulamadır. Siz de doğru tercih ortamları kurarak, sınavda başarılı olma şansına ulaşabilirsiniz.

OKUMAYA DEVAM EDİN!

KPSS’de Başarılı Olmanın 5 Altın Kuralı

KPSS’de Başarının Püf Noktaları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.