KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS’siz Memur Olunur Mu?

0

Ülkemizde memur alımı genelde KPSS’ye dayanmaktadır. 2016 yılı puanlarının geçerliliği bir yıla çekildiği için 2017 Kpss herkes için kilit noktası olmuştur.

KPSS'siz Memur Olunur Mu?

2016 atamaları beklenen şekilde oldu mu?

Bu sene kpss personel ilanları, atama bekleyenler için tatmin edici olmamıştır. Çünkü kpss memur personel ilanı istenilen sayıya ulaşmadığı gibi puanların geçerlilik süresinin düşürülmesiyle, atama bekleyenleri daha çok umutsuzluğa itmiştir.

KPSS şartı olmadan atama olması mümkün mü?

Evet, kpss şartı olmadan memur olmak mümkündür. Bunların atamaları istisnai memurluk adı altında gerçekleşmektedir. Ancak kpss’siz memur olmak sınavlara girmemek anlamına gelmez. Kpss şartı aramayan bazı kurumlar genellikle kendi sınavlarını kendi kurum bünyelerinde gerçekleştirirler. Bu da yine kpss gibi bir eleme şeklidir. Sınava tabi tutulanlar yazılı sınav sonrası sözlü sınava da alınırlar. İnternet üzerinden kpss’siz memur ilanları verilmektedir. Kurumlar ilanlarını kendi sitelerinden duyurmaktadır. İlanları kurum sitelerinden inceleyebilirsiniz.

Bazı kurumların atamaları hiç bir sınava tabi tutulmadan gerçekleştirilir. İstisnai memurluktan başka bir kuruma geçiş mümkün olabilmektedir. Ancak istifa eden bir kişi altı ayı doldurmadan yeniden devlet kadrosunda memuriyete geçiş yapamaz. Bu memuriyetler kötü amaçlı kullanıma açık olduğu için gereken yasal düzenlemelerin yapılması, engelleyiciliğin artırılması gerekir. Genellikle amacı dışında kullanılan memuriyet kadrosu olduğu için yoğun tepkiler almıştır. Bu hususun ciddi anlamda göz önüne alınması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.