KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

KPSS’ye Son Virajda Nasıl Çalışılmalı?

0

Lisans düzeyi için KPSS 2016’ya günler kala heyecan ve stres adaylar için doruk noktasına çıkmış durumda. 1 yıl boyunca verilen emeklerin karşılığını tam olarak almak için son viraja girildiğinde dikkat edilmesi ve yapılması gerekenleri sizinle paylaşacağız.

KPSS Önlisans ve Lise düzeyi sınavları Ekim ayında gerçekleştirilecek. Ancak bilindiği gibi Lisans düzeyine çok az bir zaman kaldı.

22-29 Mayıs 2016’da yapılacak olan KPSS Lisans sınavına günler kala, eksiklerin görülebilmesi için bol bol deneme çözmek başlıca yapılması gerekenlerdendir. Bir yandan genel tekrar yaparken, diğer yandan günde en azından 1-2 deneme sınavı çözmek faydalı olacaktır. Bu süreçte, çözülen deneme sınavlarının farklı yayınevinden olması, değişik soru tiplerini görmeniz açısından önemlidir. Deneme sınavı çözerek eksiklerinizi görmeniz ve bu eksikleri kısa tekrarlarla gidermeniz mümkündür.

KPSS İçin Son Virajda Nasıl Çalışılmalı?

Son hazırlıkları yaparken, derslere bölüm bölüm değil, tüm konuların bir arada olduğu tarama testlerinin çözülmesi de bir başka çalışma yöntemidir. Böylelikle eksik olduğunuz konuyu tespit ederek, o konuya yüklenmeniz oldukça yararlı olacaktır. Derslere çalışırken, en eksik olduğunuz dersi seçerek ona daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Deneme sınavı veya tarama testlerini çözdükten sonra, mutlaka yanlış yaptığınız soruların cevaplarına bakın. Bu yapacağınız şey, son virajda belki de yapacağınız en mantıklı hareket olacaktır. Bunun dışında, çözümlü soru bankalarını tercih etmelisiniz. Çoğu yayınevinin kitapları, çözümlü olmaktadır. Her bir soruyu ve hatta şıkkı açıklayarak konuyu daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Soru bankası ve deneme çözerken, ÖSYM müfredatına uygun, en son çıkan kitapları seçmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü, özellikle Güncel Bilgiler bölümünde, bulunduğumuz yılda meydana gelen gelişmelerle ilgili de soru çıkacaktır. Örneğin, 2015’te basılmış bir konu anlatımlı kitap veya soru bankasını aldığınızda, 2016 yılında olan gelişmeler bulunmayacağı için, ihtiyacınızı tam olarak karşılamayacaktır.

Bu konuda KPSS lisans düzeyiyle ilgili yazılan bilgileri, KPSS önlisans ve lise düzeyinden girecek olan adaylar da birebir uygulayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.