KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

LYS Bugün Sona Erdi! Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

0

Lisans Yerleştirme Sınav (LYS), bugün itibariyle sona erdi. LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) sınavının da yapılmasıyla, üniversiteye girmek isteyen adaylar için zorlu maraton sona erdi.

Bugünkü sınavın ardından, sınava giren adayların genel kanısı, Edebiyat sınavının kolay, Coğrafya’nın ise oldukça zorlayıcı olduğu şeklinde belirtilmektedir.

LYS Bugün Sona Erdi! Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye’de 81 il merkezi ile Lefkoşa’da saat 10.00’da başlayan sınava 857 bin 32 aday başvuru yapmıştı. Sınav tek oturumda uygulandı ve 120 dakika sürdü. Geçen hafta yapılan Matematik Sınavı’ndan (LYS-1) sonra tıp ve mühendislikler başta olmak üzere sayısal Matematik Fen (MF) puanlarıyla tercih yapacak üniversite adayları dün de Fen Bilimleri Sınavı’nda (LYS-2) ter döktü.

460 bin 362 adayın başvurduğu sınav Kilis hariç 80 il ve Lefkoşa’da yapıldı. Adaylar fizik, kimya ve biyoloji testlerinden 30’ar soru yanıtladı. Adayların çok zorlandığı ve “Biz Einstein mıyız?” diye eleştirdiği sınav, uzmanlara göre de son yılların en zor sınavı oldu.

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM bu yıl ilk kez hayata geçirdiği uygulamayla sınav takviminde sonuç açıklama tarihine de yer verdi. ÖSYM’nin sınav takvimine göre LYS sonuçları 18 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak.

ÖSYM LYS sonuçlarını adaylara “sonuc.osym.gov.tr” adresi üzerinden duyuracak. Sonuç açıklama sistemi üzerinden LYS sonuçları açıklandığında öğrenciler için tercih dönemini bekleme süreci başlayacak. Öğrenciler tercihlerini yaptıktan sonra üniversitelerine kayıt yaptıracak. Öğrencilere LYS sonuç belgesi çıkmayacak. Sistem üzerinden alacakları belge sonuç açıklama belgesi yerine geçecek. Adaylar LYS sonuçlarını Sonuç Açıklama Sistemi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle öğrenebilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.