KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

LYS’ye Günler Kala Son Tavsiyeler

0

Lisans Yerleştirme Sınavına(LYS) artık çok az bir süre kaldı. Peki son günlere girerken LYS’ye nasıl çalışılmalı?

Üniversiteye girmek için YGS’nin ardından yapılacak ikinci aşama sınav olan LYS’ye son virajda hazırlanırken, sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak. Bu süreçte varsa konu eksiklerini gidermek ve yoğun olarak deneme sınavı çözmek, sınava günler kala yapılması gerekenler arasındadır. Deneme sınavı çözmek eksiklerinizi görebilmeniz için en iyi yoldur. Günde 2 adet denemeyi süre ayarlayarak çözmeniz aynı zamanda sınav esnasında tüm soruları çözebilmeniz için zamanı iyi kullanmanıza yardım edecektir.

LYS'ye Günler Kala Son Tavsiyeler

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavlardan biri olan LYS, bilindiği gibi sadece bir bilgi sınavı değildir. Bilgileri öğrenmenin yanında, sınav süresini iyi kullanmak da çok önemlidir. Sınav esnasındaki genel psikoloji de sonuçlar üzerinde belirleyicidir.

18-26 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan LYS’ye girerken yanınızda bulundurmanız ve dikkat etmeniz gerekenler:

NÜFUS CÜZDANI VEYA SÜRESİ GEÇERLİ PASAPORT: Adayların sınava girebilmeleri için 2016-YGS Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya pasaportunu yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Nüfus cüzdanı veya pasaport dışında:

» Askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.),
» Tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge,
» Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar,
» Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı özel kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.
Bunların dışında;
» Sürücü belgesi,
» Meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli belge olarak kabul edilmeyecektir.
Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi sınav günü itibarıyla geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.

Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, 2016-YGS’ye alınmayacaktır.

Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı hâlde Sınav Koordinatörlerinin, bina ve salon görevlilerinin veya ÖSYM temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, bu adayın sınavı ÖSYM Yönetim Kurulunca geçersiz sayılacaktır.

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adaylar, sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç vb. getirmemelidir. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

Lisans Yerleştirme Sınavı Tarihleri

– LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5 testlerinden sınava girecek olan öğrenciler için sınav tarihleri ve saatleri aşağıda yer almaktadır:

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 18 Haziran 2016 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 19 Haziran 2016 (Pazar), 10.00, 135 dakika

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 25 Haziran 2016 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 25 Haziran 2016 (Cumartesi), 14.30, 120 dakika

LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 26 Haziran 2016 (Pazar), 10.00, 120 dakika

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.