KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

Mezun olmayan öğrenciler KPSS 2016’ya girebilir mi?

2

Ekim 2016’da Önlisans ve Lise düzeyinde yapılacak olan KPSS’ye mezun öğrenciler dışında mezun olmayanlar da girebilir mi?

22-23 Ekim 2016’da yapılacak olan Önlisans ve Ortaöğretim (Lise) KPSS sınavlarına mezun olmayan öğrencilerin girip giremeyeceği yıllardan beri sorulan sorulardan biridir. Mezun olmayan öğrencilerden, Önlisans 1. sınıf öğrencisi ile Lise’yi 2 yıl içerisinde bitirecek olanlar girebilir. Kısacası 2 yılda bir, çift yıllarda yapılan Önlisans ve Ortaöğretim sınavlarına giriş için sınava girişten itibaren, mezun olabilmek için 4 atama dönemi, yani 2 yıl süre bulunmaktadır. Bu süre içerisinde mezun oldunduğu takdirde, KPSS’de tercih yapılabilecek ve atamaları gerçekleşebilecektir. Bu duruma “mezun durumda olabilecekler” adı verilmektedir.

Mezun olmayan öğrenciler KPSS 2016'ya girebilir mi?

Lisans öğrencileri için ise, üniversite 3. sınıfta olma şartı yeterli görülüyor. 3. sınıftayken sınava girildikten sonra 2 yıl süre veriliyor. 2 yılın ardından mezun olduktan sonra başvuru ve tercih hakkı veriliyor.

ÖSYM, bu konuyu çok açık bir şekilde ifade etmiştir:

“Sınava, liselerden mezun olanlar ve sınava başvuru sırasında mezun olamayıp ancak sınavın geçerlilik süresi olan 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.”

2 Yorumlar
  1. bozkurt diyor

    üniversite öğrencileri ortaöğretim kpssye girebilrlermi

    1. herrhangi diyor

      yok mezun olduğunda iptal olur o. ya lisans ya da lise düzeyine gireceksin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.