KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

Öğretmen Atamaları Hakkında Bazı Bilgiler

0

On binlerce öğretmenin sabırla beklediği atama bilgisi için herkesin gözü kulağı Milli Eğitim Bakanı’nın yapacağı açıklamalardadır.

Son dönemlerde yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra öğretmen bölümlerinde oluşan açıkların kapanması için umut ışığı doğan öğretmen adayları öğretmen ataması olmasını çok arzu etmektedir.

Uzun yıllar KPSS sınavına girerek yeterli puanı aldığı halde atanamayan, çevresinden ‘yine atanamadın’ sözünü duymaktan usanan öğretmen adayları 2017 öğretmen atamaları için açıklama yapılmasını beklemektedir.

Öğretmen Atamaları Hakkında Bazı Bilgiler

2017’de kaç öğretmen alınacak konusu herkesin merakla beklediği ve cevabını bir an önce almak istediği bir sorundur. Sözleşmeli hale getirilen öğretmenlik alımlarından sonra Kasım ayında da alım yapılacağı konusunda bir söylenti olması öğretmen adaylarını heyecanlandırmaktadır.

Öğretmen ihtiyacı açığının kapanması için geliştirilen sözleşmeli öğretmen sistemi KPSS sınav puanı ve sözlü mülakat puanı ile atama yapılmasını kapsamaktadır. Şubat 2017’de yapılacak sözleşmeli öğretmen alımı konusunda bilgiler resmi gazetede çoktan yayınlandı. Pedagojik formasyon eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar ücretli ya da sözleşmeli öğretmenlik için başvuruda bulunabilecektir. Ücretli öğretmenlik için artık kesinlikle formasyon belgesi aranmaktadır.

Adaylar atanacakları bölümlerin taban puanlarını mutlaka almalıdırlar. Sıralamaya alınan adaylar bir de sözlü mülakata alınmaktadır. Bu yöntem sayesinde öğretmen adaylarının kendini ifade yeteneği, özgüveni, çocuklarla iletişimi incelenmektedir. Sözlü sınav komisyonlarının değerlendirmeleri sonucu mülakat puanları verilmektedir. Hem KPSS hem de mülakat puanları baz alınarak atamalar yapılmaktadır. Atamalarda yaşanacak haksızlıkların olmaması için çok titiz bir çalışma yapılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.