KPSS Web
2020 KPSS Haber ve Bilgi Sitesi

Önlisans ve Lise Mezunları İçin KPSS’ye Hazırlık

0

Liseden mezun olup bir üniversiteye yerleşemeyen veya hemen hayata atılmak isteyen öğrenciler, bir üniversitenin önlisans programından mezun olup garanti iş imkânı arayan mezunlar başta olmak üzere ortaöğretim ve önlisans düzeyinde yapılan, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) büyük önem taşımaktadır.

Milyonlarca kişinin bel bağladığı KPSS’ye nasıl hazırlanmalı ve nelere dikkat etmelidir?

KPSS’ye hazırlanan birçok kişi KPSS dershanelerini tercih etmektedir. Dershanelerin zengin kaynakları, geçmiş yıllardan edinilen KPSS tecrübelerini kendi yayınlarında aktarması dershaneleri KPSS’ye hazırlık için önemli bir yer haline getirmektedir. Ayrıca, yapılan deneme sınavları, kendinizi test etmeniz ve sınav tecrübesini yaşamak için iyi bir etmen olabilir.

Önlisans ve Lise Mezunları İçin KPSS’ye Hazırlık

KPSS Hangi Konuları Kapsar?

KPSS’de bu sene, geçen senelerde olduğu gibi Önlisans ve Ortaöğretim (Lise) düzeylerinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri bulunacaktır. Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri eşit olarak dağılmış olup, sınavın bir yarısı Genel Yetenek diğer bir yarısı ise Genel Kültür testidir. Genel Yetenek Testi, Türkçe ve Matematik derslerini kapsar. Genel Kültür testi ise Tarih, Coğrafya, Temel Yurttaşlık Bilgisi ve Türk Kültür ve Medeniyetleri derslerini içerir.

Sınavda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle sınava saat, para, yüzük, kolye gibi herhangi bir metal eşyayla giremeyeceğinizi ve sınav salonlarına telefon sokamayacağınızı hatırlatalım.

Sınava girerken kalem, silgi de getirmenize gerek yok çünkü sınavda ihtiyacınız olan her şey ÖSYM tarafından karşılanıyor. Hatta sıranızda küçük şekerler bile bulunuyor. Bu kurallardan birini ihlal etmeniz halinde sınavınız iptal edilir. Bu yüzden sınavda kurallara uymak oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.